BBC News’in haberine göre Salinger’ın eserleri, yazarın ölümünden neredeyse 10 yıl sonra nihayet e-kitap olarak yayımlanabilecek.

Yazarın oğlu Matt Salinger bu gecikmenin nedenini, babasının bilgisayarlardan ve teknolojiden nefret etmesiyle açıklıyor ve bir keresinde babasına Facebook’u anlatmaya çalıştığında yazarın “dehşete” düştüğünü hatırlatıyor.

Salinger’in eserlerinin e-kitap olarak yayımlanmasına yönelik yıllardır süren bu direnişin kırılmasında, engelli bir Salinger okurundan gelen mektup etkili olmuş. Söz konusu okur, basılı kitapları okumakta zorlandığını yazmış mektubunda.

Yazarın oğlu Matt Salinger, “Mektubu okuduğumdan beri, mektubu gönderen okurun babamın kitaplarını okuyabilmesi için bir yol bulmaya çalıştım” diyor.

Yazarın dört kitabı e-book olarak erişilebilir olacak: Çavdar Tarlasında Çocuklar (Gönülçelen), Dokuz Öykü, Franny ve Zooey, Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar – Seymour Bir Giriş

Matt Salinger, eserlerin e-kitap olarak yayımlanmasının ironik bir biçimde babası tarafından da desteklenebileceğini çünkü yazarın, her şeyin ötesinde, farklı okurlara ulaşmak istediğini ekledi. “Babam her zaman kitaplarının mümkün olduğunca fazla okur için, bilhassa da öğrenciler için erişilebilir ve makul fiyatlı olmasını istemiştir.”

2019’un güz aylarında şehrin en önemli turizm merkezlerinden olan New York Halk Kütüphanesinde Salinger’ın kişisel arşivinden parçaların ilk kez sergileneceği de gelen haberler arasında. Yazarın mektupları, aile fotoğrafları ve el yazısıyla yaptığı düzeltmelerle birlikte Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın daktilo edilmiş metninin de aralarında bulunduğu 160 parçanın sergi kapsamında okurların ilgisine sunulacağı bildiriliyor.