Karaburun Bilim Kongresinin 14.’sü, “Sınıf Mücadelesinde Krizler ve Çıkışlar” ana başlığı ile 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde İzmir Karaburun’da gerçekleşecek.

Kongrenin “Sosyal Programı” kapsamında belgesel gösterimleri ve Praksis konserinin yanı sıra Ateş Alpar’ın kongre süresince açık kalacak olan “Proleterin Tozu” adlı fotoğraf sergisi de ilgililerle buluşacak.

Serginin tanıtım metni şöyle:

Çukurova’nın sıcağı meşhurdur ve dayanılmazdır. Adana, bu coğrafyadaki en zor iklim koşullarına sahip şehirlerden biri.

Dökümhaneler sıcaklığın had safhalara ulaştığı yerlerdir. Adana’da dökümhane işçilerinin karşılaştığı sorunlar; düşük ücret, iş güvenliğinden yoksun olmak, sigortasızlık, sendikasızlık, çalışma saatlerinin uzunluğu gibi, iş hayatında temel olarak yaşanan sorunlarla aynı. Ne yazık ki neredeyse hiçbir sorunlu alanda AKP’nin uzun iktidar dönemi boyunca elle tutulur bir düzeltme yapılmadı. İşçiler yine ağır çalışma koşullarına mahkûm ve gelecekleri işyeri sahiplerinin insafına bırakılmış.

Her geçen gün artan işçi ölümleri, iş cinayetleri, sadece iktidarın karar alma mekanizmalarının etkisizliğiyle değil, aynı zamanda emeğin dünyadaki yaygın sömürüsüyle, kısacası kapitalist sistemin içsel çarpıklığıyla açıklanabilir.

İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin yüzde 95’ini sendikasız işçiler oluşturuyor. Sendikalı işçilerin oranı ise kesin bir şekilde belirlenemiyor. Çünkü kâğıt üzerinde sendika üyelikleri gerçek bir örgütlenmeyi göstermiyor ve hatta üyesi oldukları sendikalar, ölen üyelerine sahip çıkmıyor.

Ülkemiz iş cinayetlerinde dünyada ikinci, Avrupa ülkeleri arasında ise birinci sırada bulunuyor ne yazık ki. 2018 yılında en az 1923 işçi hayatını kaybetti. Bu sayının neredeyse bir savaşta kaybedilebilecek insan sayısına eş olduğu gerçeğiyle yüzleşmek, iş cinayetlerini önlemek için işçilerin sendikal üyeliklerinin önünü açmak, sigortasız işçi çalıştırmayı suç sayan yasaları hayata geçirmek, iş güvenliğinin can güvenliği demek olduğunu anlamak ve işçilerin artık “ölmek istemiyoruz” dediklerini duymak gerekiyor.

Ayrıca 5 Eylül 2019 Perşembe günü saat 10:00’da Emel Yuvayapan Yıldırım’ın yürütücülüğünde “Sanat ve Gerçeklik” oturumu düzenlenecek.

Kongre programının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.