4-6 Ekim 2019 tarihlerinde Bergama Kültür Merkezi BerKM’de düzenlenecek olan Bergama Çevre Filmleri Festivali’ni (BÇFF), festivalin kurucusu Dr. Cem Girit’ten dinleyelim:

“Küresel İklim Değişikliği nedeniyle Türkiye’de sıcaklıkların 20-50 yıl içinde ortalama 2 derece artması bekleniyor. Bu durum yağışlarda düşüş, sıcak hava dalgaları ve seller gibi aşırı iklim olaylarında artış, düzenli sulama gerektiren tarım ürünlerinde verim kaybı, turizm gelirlerinde düşüş, biyolojik çeşitlilik kaybı, orman yangınlarında artış ve yağışlardaki düşüşe bağlı olarak sulak alanlar, yeraltı suları ve su depolama alanlarında kayıplar olarak yaşanacak. Üstelik nüfusu hızla artan Türkiye 2050 yılında su fakiri bir ülke de olacak.

Ancak tüm bu olumsuzlukların nedenlerini ortadan kaldırmak da onların etkilerini azaltmak da bizim elimizde. Bu nedenle sorumlu vatandaşlar olarak, iklim değişikliğinin neden olduğu toplumsal ve ekolojik sorunlar üzerine herkesi düşünmeye, sorgulamaya ve davranış değişikliğine yönlendiren film festivalleri düzenlemeyi ve her yıl farklı bir temayı ele almayı amaçlıyoruz.

Bu seneki temamız bedenlerimizin ve gezegenin vazgeçilmez bileşeni su. Büyük bir tehditle karşı karşıya olan ortak varlığımız su, bizi ulusların, dinlerin, nesillerin ve türlerin ötesinde birleştirecek güçte. İşte böyle berrak bir güçle geleceği yeniden inşa edeceğiz. Su gibi akan filmler, söyleşiler ve etkinliklerde buluşacağımız Bergama Çevre Filmleri Festivali’ne hepinizi sadece izlemek için değil konuşmak, paylaşmak ve birlikte çözüm üretmek için de bekliyoruz.

Not: Film gösterimlerimiz herkese açık olup ücretsizdir.”

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.