Hippo’nun çocuk edebiyatına bakışı, çocuğa bakışıyla iç içe. Çocuk kitaplarının her yaşa hitap ettiğine düşünen Hippo ekibi, yetişkinlerin de bu kitapların sayfalarında gezinirken keyif alacağına inanıyor. Aras Yayıncılık’ın çeyrek yüzyıllık yayıncılık birikimini arkasına alan Hippo Kitap, Türkçe ve Ermenice çocuk kitapları yayımlayacak.

Çocuklara gelecekte olacakları öngörülen insanlar değil bugünkü halleriyle, çocuk oldukları için değer veren Hippo Kitap, her biri birbirinden güzel kitaplarıyla yayın hayatına atılıyor. Yayınevinin ilk kitapları, Litvancadan çevrilen ve dünyada büyük ilgi gören Mutluluk Bir Tilkidir ile Fransızcadan çevrilen Küçük Okul Çantası Büyük Macera 20 Eylül’de kitapçılarda olacak. www.hippokitap.com internet sitesinden de ulaşılabilecek olan Hippo, Türkiye’de giderek gelişmekte olan çocuk yayıncılığı literatürünü zenginleştirmeyi hedefliyor.

Hippo Kitap, çocukların tam da şimdi, çocukluk halleriyle var oldukları vurgusuyla yola çıkıyor. Yaygın görüş olan çocuğun gelecekte tamamlanacağı, o zamana kadar da şekillendirilmesi, yoğrulması gereken küçük insanlar oldukları fikrine itiraz ediyor. Aras Yayıncılık tarafından geliştirilen bir yayıncılık girişimi olan Hippo’nun hareket noktası, üstten bakmayan, didaktik olmayan, öğretici konumundan sıyrılmış, edebi değeri yüksek, alt metinleri zengin, söz söyleyen ve fikri olan kitapları çocuklarla buluşturmak. Aras Yayıncılık’ın 25 yıllık yayıncılık birikimini arkasına alan Hippo’nun çocuk edebiyatına bakışı, çocuğa bakışıyla iç içe. Çocuk kitaplarının her yaşa hitap ettiğine düşünen Hippo ekibi, yetişkinlerin de bu kitapların sayfalarında gezinirken keyif alacağına inanıyor.

Hippo Kitap’ın temelleri yaklaşık iki yıl önce atıldı. Çocuklar, dünyadan ve Türkiye’den en güzel çocuk kitapları, bu alanda yapılan hatalar ve eksikliklerden yola çıkan sohbet ve tartışmalar, Hippo’nun ne tür kitaplar yayımlayacağını şekillendiren ilk adımlar oldu. Bu adımları, yayınevinin adının ve logosunun belirlenmesi izledi. Dünyanın dört bir yanında yayımlanmış çocuk kitapları incelendi, sayısız telif yazışması yapıldı ve nihayet Hippo, yayın programının oluşmasının ardından ilk kitaplarıyla okurunun karşısına çıkmaya hazır hale geldi.

Hippo 2019-2020 yayın yılında, çocuk ve yetişkin okura farklı bakış açıları sunan, duyguların cinsiyetinin olmadığını hatırlatan, çocukları oyuna davet eden, onların elinden tutup hayal evrenine balıklama dalan, okula başlamaya, büyümeye, gündelik olaylara dair endişelere değinen, çeşitli kitlesel ve evrensel sorunlara vurgu yapan kitaplarla raflarda olacak. Konu ve tema sınırlaması olmaksızın metin ve resimleriyle koca bir evreni sayfalara sığdıran 3-8 ve 8-12 yaş arası kitapları birbirinin peşi sıra sunacak. Kurgu eserlerin yanında, kurgu dışı kategoride de eğlenceli, çocukların okuma ve düşünme sürecine dahil olduğu interaktif kitaplar yayınevi programının bir parçası olacak.

Hippo’nun yayın ekibi, çocuk kitabı yazarı ve editörü Ezgi Berk, editör ve çevirmen Lora Sarı, grafik tasarımcı Melisa Arsenyan ve bu ekibi aynı çatı altında buluşturan, Hippo Kitap yayın yönetmeni Rober Koptaş’tan oluşuyor. Hippo’nun mutlu bir hipopotamı simgeleyen neşeli logosu ise tasarımcı Ece Çiftçi’nin eseri.