Büyülü Fener Sinemalarının resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda “Filmekimi’nin Kızılay Büyülü Fener’de neden olmadığını açıklamak ve tarihe not düşmek istiyoruz. Bu nedenle, 24 Temmuz 2019 tarihinde İKSV / Filmekimi’ne yazdığımız mektubu paylaşıyoruz” notuyla bir mektup yayımlandı.

Ankara Uluslararası Film Festivali yöneticisi ve Büyülü Fener Sinemaları kurucusu İrfan Demirkol’un imzasıyla yayımlanan mektupta şu ifadeler yer alıyor.

EGmdd4hXUAA_aiG.png

Büyülü Fener Sinemalarının resmi twitter hesabından yapılan açıklama şu şekilde devam ediyor:

O mektuba ek olarak, bazı gerçekleri de belirtmek isteriz.

1- Sinema salonlarının görevi; sinema seyircisine, en iyi ses, görüntü, konfor, koltuk, soğuk/ sıcak dengesi ve hizmeti sağlamaktır.

2- Bunlar yüksek maliyetle karşılanabilmektedir. Örneğin, bir salonun 3000 Walt projeksiyon lambasının maliyeti 6.735 TL’dir. Ve ömrü sadece 77 gündür. Büyülü Fener’in bu ayki elektrik gideri 26.440 TL’dir.

3- İKSV / Filmekimi bilet ücretleri ertesi gün hesaba geçiyor gibi komisyon alıp, sinemalara 5-6 ay sonra ödeme yaparak finansman kaynağı gibi kullanmaktadır.

4- “Bir bilet alana bir bilet bedava” kampanyalarında 2. biletin ücretini sponsorlardan almasına karşın salonlara vermemektedir.

Büyülü Fener Kızılay

İKSV tarafından düzenlenen ve bu yıl sloganı “Spoiler Yeme” olarak belirlenen Filmekimi’nin Ankara programı kapsamındaki filmler, 11-15 Ekim tarihlerinde Ankara Cinemaximum Cepa sineması salonlarında gösterimde olacak.