Attilâ İlhan’ın her eserinde öne çıkartmaya gayret ettiği “ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme” misyonuna layık olacak eserleri öne çıkartmak amacıyla Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteği ile verilen Attilâ İlhan Ödülleri açıklandı.

Onursal başkanlığını Doğan Hızlan’ın yürüttüğü iki jüri şu isimlerden oluşuyor.

Roman Seçiciler Kurulu

Selim İleri
Mehmet Eroğlu
Asuman Kafaoğlu Büke
Seval Şahin
Cem İlhan

Şiir Seçiciler Kurulu

Metin Celal
A.Ali Ural
Haydar Ergülen
Adnan Özer
Kerem Alışık

Roman ödülü bu yıl da iki eser arasında paylaştırıldı:

Abdullah Ataşçı, “Şiirsel bir üslupla kurguyu başarılı bir şekilde bir araya getiren” Yara Bende adlı eseriyle ödüle değer bulunmuştur.

Murat Özsan ise “Toplumsal kaygıları gözeterek insanı ele alış tarzı ve kurgudaki ustalıkları” gerekçesiyle Umudun Rengi adlı eseriyle ödüle değer görülmüştür.

roman2

Ayrıca, Anıl Can Uğuz, “ilk roman olarak kendinden önceki Türk ve dünya edebiyatına atıflarda bulunan, onlarla konuşan yapısı nedeniyle” Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim adlı romanıyla “İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü”ne layık görülmüştür.

Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne ise Kavil adlı eseriyle Tuğrul Keskin layık görüldü.

Ödül gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Uzun yıllar şiire emek vermiş, ustalıklı bir anlayışla kendi şiirini oluşturmuş, özellikle halk şiiriyle kurduğu bağlar ve dünya şiirine verdiği selamlarla dikkati çektiği ‘Kavil’ ile kendi şiiri içerisinde yeni bir aşama kaydeden Tuğrul Keskin, ödüle değer görülmüştür.”

Ayrıca, Talha Kuru, “şiirin yapısına önem veren, geleneğin dokusundan faydalanan, ustalarla kurduğu sıkı bağ ile dikkati çeken” Vera adlı kitabıyla “İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü”ne layık görülmüştür.

Roman ve şiir dallarında verilen ödüller, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, 7 Kasım Perşembe günü saat 15:00’te Tüyap Kitap Fuarı Marmara Salonu’nda yapılacak törenle sahiplerine sunulacak.