82.jpg

Tanıtım Bülteninden:

Yeni sayımızda çağımızın önde gelen şairlerinden, 1990 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Octavio Paz ile yapılmış geniş bir söyleşinin çevirisini okuyacaksınız. Söyleşi, büyük bir şairin yetişme yıllarında başından geçenleri, yaratısını ne denli etkilediğini sorgulamasının yanında, ülke coğrafyası ve dil coğrafyasıyla yaratıcılık arasında kurduğu bağlar ve yansıttığı zengin birikimle de bir okuma şöleni sunuyor.

Bir başka söyleşi, bu yıl ilk şiirinin yayımlanmasının 60. yılı olan Egemen Berköz’le. Hem yaratı dünyası hem de çevre koşullarının sınırladığı bir şairin hayatıyla şiiri arasındaki ayrılma bağlarını göreceksiniz.

Cemil Kavukçu, hem günümüzün en önemli öykü yazarlarından biri hem de öykü türüne ilişkin her şey onun ilgi alanında. Furkan Pişgin, yaptığı konuşmada Cemil Kavukçu’nun öykü dünyasının sınırlarını keşfetmeye çıkmış.

Bu yıl TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Adnan Özyalçıner’in bir süredir dergimizde yayımlanan ilkgençlik anıları, kendi kuşağından Önay Sözer’in de dikkatini çekmiş. Lisede resim öğretmenleri olan ünlü ressam Hakkı Anlı’nın çevresinde anılara katkı sunuyor.

Paraguay’da yaşayan Füsun Akarsu, bu ülkenin günümüz yazarlarına ilişkin metinler göndermeyi sürdürüyor. Bu sayımızda Paraguaylı şairler ve bir öykücünün üç öyküsünden oluşan bir Paraguay Edebiyatı bölümü sunuyoruz.

SÖZCÜKLER DERGİSİ 82. SAYI (Kasım-Aralık 2019)

OCTAVIO PAZ İLE SÖYLEŞİ / Alfred MacAdam
OKUMA GÜNLÜĞÜ /
Eray Canberk
CEMİL KAVUKÇU İLE SÖYLEŞİ /
Furkan Pişgin
HAMLET: MARKSİST BİR YORUM /
A. A. Simirnov
EGEMEN BERKÖZ İLE SÖYLEŞİ /
Kadir İncesu
ADNAN ÖZYALÇINER’E MEKTUP /
Önay Sözer
TAŞ, İNANÇ, ZAMAN HAKKINDA /
Taner Gülen
SANATÇILAR VE GERÇEKLİK /
Efe Eğilmez

Şiirleriyle Cevat Çapan, Süreyya Berfe, Ahmet Telli, İsimsiz, Şükrü Erbaş, Hakan Savlı, Gökçenur Ç., Selahattin Yolgiden, Umut Ünalan, Nurullah Kuzu, Müesser Yeniay, Devrim Horlu, Oğulcan Kütük, Erdal Erdem, Barış Yıldırım, Susy Delgado, Shirly Villalba, Ovideo Benitez Pereira, Agusto Roa Bastos, Heriberto Fernandez, Manuel Ortiz Guerrero

Öyküleriyle 
Fadime Uslu, Serhat Kıran, Batıkan Köse, Deniz Ezgi Avcı, Funda Mengilli, Merve Üzel, Evşen Yıldız, Soner Sert, Pedro Juan Paredez Arguello