Genç yazar Sally Rooney çok satan romanı Normal İnsanlar televizyon dizisine uyarlanıyor.

2018 yılında yayımlanan Normal İnsanlar birçok ödüle layık görülmüş, geçtiğimiz günlerde Can Yayınlarınca Türkçe baskısı yayımlanmıştı.

Daisy Edgar Jones and Paul Mescal in 'Normal People' ( BBC ).jpg
Daisy Edgar Jones ve Paul Mescal, dizi setinde. (BBC)

Connell ve Marianne, İrlanda’nın küçük bir şehrinde yaşayan, aynı okula giden iki genç. Connell okulun en popüler ve başarılı öğrencilerindenken Marianne içedönük, sevilmeyen, hatta dışlanan bir tip. İkili bir gün sohbet etmeye başlar ve bu sohbet giderek uzar, ikisinin de hayatını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür. Normal İnsanlar arkadaşlık, karşılıklı çekim ve aşk üzerine bir roman. Sally Rooney lise yıllarından üniversiteye uzanan bir ilişkinin kaydını tutuyor; toplumda yer edinme ve özgürleşme mücadelesi veren, birbirlerinden asla ayrı kalamayan, ancak sevmek için de çetin sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikâyesiyle bir kuşağı temsil ediyor.

The Independent’ın haberine göre, 12 bölüm olarak çekilen dizide, hikayenin merkezindeki Connell ve Marianne karakterlerine Paul Mescal ve Daisy Edgar Jones hayat verecek. Dizinin senaryosunu ise romanın yazarı Sally Rooney kaleme aldı.

Yönetmen Lenny Abrahamson, oyuncuların belli olması üzerine, “Daisy Edgar-Jones ve Paul Mescal’da hikayenin merkezinde yer alan derin ve güzel ilişkiyi yaşatacak iki karakteri bulduğumu hissettim,” dedi ve ekledi, “Bir İrlanda hikayesini, yine İrlanda’da çekiyor olmak benim için çok hoş.”

Dizi, 2020 yılında BBC3 ve Hulu kanallarında gösterilecek.