Pera Palace Hotel’in DenizBank işbirliği ve Storytel desteğiyle düzenlediği Türkiye’nin tek polisiye edebiyat festivali Kara Hafta İstanbul Festivali’nin beşincisi, bu yıl 22-23 Kasım’da, yolu bir dönem Pera Palace’tan geçen Sir Alfred Hitchcock temasıyla gerçekleştirilecek.

IMG_20191113_092922.jpg

Festival kapsamında okurla buluşacak isimlerden birisi de İstanbul doğumlu olan Petros Markaris.

Petros Markaris, Theo Angelopoulos’un Leyleğin Geciken Adımı, Sonsuzluk ve Bir Gün ve Ulysses’in Bakışı gibi filmlerinin senaryolarını kaleme aldı. Aralarında Bertolt Brecht’in de bulunduğu birçok Alman yazarın eserlerini Yunancaya çevirdi, Goethe’nin Faust adlı yapıtının çevirisiyle büyük başarı kazandı. Markaris, Türkiye’de de hatırı sayılır okur kitlesine hitap eden ve kahramanı komiser Kostas Haritos olan polisiye romanlar yazıyor.

1937’de Heybeliada’da doğan Markaris, Yunan tabiiyetindeki İstanbullu Rumların sınırdışı edilmelerine neden olan kararname çıkana kadar (16 Mart 1964) İstanbul’da yaşamıştır.

Petros Markaris, 5. Kara Hafta İstanbul Festivali kapsamında, 22 Kasım 2019 Cuma günü saat 19:00’da Pera Palace Hotel’de okurlarla buluşacak.

Markaris, Metin Celal’in moderatörlüğünde, Onur Ünlü ve Su Turhan ile birlikte “Polisiyede Sinema, Sinemada Polisiye” oturumunda konuşacak.

Festival programına ve diğer ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.