dc75b52e-2586-4d7a-85be-6fdc79ae4622

Oda’nın Konukları söyleşi dizisi, Füsun Akatlı’nın tarifiyle “öykücülüğümüzün sessiz ve derinden kaynayan, ama bir o kadar güçlü ve sağlam akan ırmağı” Nursel Duruel’i ağırlıyor.

Geyikler, Annem ve Almanya ve Yazılı Kaya adlı öykü kitaplarının yeni baskıları YKY tarafından yapılan Duruel, okurlarıyla edebiyat, öykü ve hayat üzerine sohbet edecek, kitaplarını imzalayacak.

Duruel’in ilk kitabı Geyikler, Annem ve Almanya dosya halindeyken 1980 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’nü aldı ve 1983 Sait Faik Hikâye Armağanı’na değer görüldü. İkinci kitabı Yazılı Kaya‘da yeni biçimler yaratma arayışına giren yazar; kıvrak, vurucu metinler ortaya koydu. Tarih, arkeoloji ve mitolojiyle beslenen öyküsünü şiirsel bir dille buluşturdu.

Duruel, bu yıl on üçüncüsü verilen Mersin Kent Edebiyat Ödülü’ne değer bulundu. Ödülün gerekçeli kararında yazarın, “Esnek, çoğul anlamlandırmalara ve sezgilere açık bir dil duygusu içinden, rüyalar başta olmak üzere tüm bilinçdışı aranışları ve yönelimleri, yaşantı içeriğine dayalı bir şefkatle öyküleştirdiği için ödüle değer bulunduğu” ifadesine yer verildi.

Nursel Duruel söyleşisi, 21 Kasım Perşembe günü saat 18:30’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleştirilecek.