Tiyatro dünyası üst üste kayıplar yaşıyor. Geçtiğimiz hafta Özdemir Nutku, dün Yıldız Kenter, bugün de Jale Birsel… Geçtiğimiz ay zatürre olan Jale Birsel, sabaha karşı İzmir Çiğli’de bir bakımevinde vefat etti.

salahbirsel
Salâh ve Jale Birsel, Burhaniye’deki yazlıklarında…

1928 doğumlu olan Jale Birsel, 1949 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro yüksek bölümünü başarıyla bitirdikten hemen sonra “Yalancı” adlı oyundaki Beatrice rolüyle Devlet Tiyatrosunda yerini aldı.

1987’de emekli olana dek verilen her rolün üstesinden gelip seyircilerin alkışlarını ve beğenilerini kazandı. Canlandırdığı birbirinden tamamen bağımsız farklı roller onun işinde ne kadar usta olduğunun göstergesiydi.

Dün akşam vefat eden Yıldız Kenter’le konservatuvarda aynı sınıfta olan Jale Birsel’in 38 yıl evli kaldığı eşi Salâh Birsel de 1999 yılında vefat etmişti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Jale Birsel’in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mustafa Kurt’un mesajı şöyle:

“Kurumumuz emekli oyuncularından ve Türk tiyatromuzun değerli ismi Jale Birsel’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.”