Üç ayda bir yayımlanacak olan kültür edebiyat düşünce dergisi Kırık Saat, Tahir Elçi Vakfı bünyesinde yayın hayatına başladı.

dergi_post

Derginin ilk sayısına ilişkin tanıtım metni:

Üç aylık periyotlarla çıkacak olan dergimizin ilk sayısının başyazısında, Tahir Elçi’nin katledilmeden birkaç gün önce kaleme aldığı notlarla okuyucuya merhaba diyoruz. Elçi’nin Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı tarihi konuşmanın yansımasını notlarında görebiliyoruz. Tahir Elçi, “Birbirimizin yaralarıyla birleşmezsek aynı çatı altında birlikte yaşam imkanının kalmayacağını herkes görmelidir,” diye sesleniyor.

Türkan Elçi, Kesmelerdi Ağaçları yazısıyla Hallacı Mansur’dan Pisagor’a, İskenderiyeli Hypatia’dan Victor Jara’ya, Sokrates’ten Sivas Madımak’a, Hrant Dink’ten Tahir Elçi’ye uzanan tarihsel hafızayı yeniden tazeliyor.

Dergimizin ilk sayısındaki Hukuk ve Edebiyat Dosyası’nda Vedat Ahsen Coşar, Behçet Çelik ve Burhan Sönmez, edebiyat ile hukuk arasındaki tarihsel ve metinsel ilişkileri ele alarak katkıda bulundu.

Aziz Yağan, Türklük Sözleşmesi kitabıyla Türkiye’deki algıları tersyüz eden Barış Ünlü ile Türklük Sözleşmesi’ne ve gündeme dair konuştu.

Abdullah Aren Çelik, Filistin Davası’ndaki sivil duruşuyla dikkatleri üzerine çeken, bu nedenle İsrail tarafından bombalı saldırıda katledilen Filistinli yazar Gassan Kanafani ve Filistin davasının kaybedilmesini ele aldı.

Orhan Gazi Ertekin, Türkiye’deki hukuk sistemi üzerinden, bölgesel ve kentsel ekolleri bir bir irdeledi. Ertekin, Türklük Hukukundan Kürtlük Hukukuna Türkiye’de Kürt Hak Hareketinin Doğuşu ve Yükselişi başlıklı yazısıyla Şerafettin Elçi’den Selçuk Kozağaçlı’ya, Sezgin Tanrıkulu’ndan Hüseyin Aygün’e, Tahir Elçi’den Eren Keskin’e kadar birçok ismi ele aldı.

Ümit Kıvanç İlk Ders, Erhan Sunar Henri Cartier-Bresson ve Fotoğrafçılığı, Mehmet Fatih Uslu, Yesayan “Milli Politika Yapıyor”: Uysallar ve Asiller, Nahit Eren Bağımlı Yargı: “İstiklal Mahkemelerinden Sulh Ceza Hakimliklerine”, Sabahattin Şen, Yılmaz Güney’den Yeni Türk Sinemasına Politik Film yazılarıyla katkıda bulundular.

Melike Uzun, Gabriel Garcia Marquez’i yaşamından kitaplarına, yaşadığı coğrafyadan gazeteciliğine dek birçok açıdan anlattı.

Gaye Boralıoğlu, Figen Şakacı, Abdullah Ataşçı öyküleriyle, Cihan Ülsen şiiriyle katkıda bulunurken Mustafa Orman da fotoğraf üzerine bir yazıyla yer aldı.

Ramazan Kaya, G.G.Marquez’in Albaya Mektup Yok kitabını, Semih Gümüş ise Paul Mason’un Kapitalizm Sonrası Geleceğimiz İçin Bir Kılavuz kitabını inceledi. Gamze Yılmazel, Micheal Thomsen’ın Jose Saramago’nun Ölümlü Nesneler kitabı üzerine kaleme aldığı yazısını çevirdi.

İletişim: kiriksaatdergi@gmail.com