Yönetmenliğini Ulaş Tosun’un üstlendiği, “Gecikmiş Bir Tanışma İçin: Merhaba Canım” adlı Arkadaş Z. Özger belgeselinin önümüzdeki yıl gösterime girmesi planlanıyor.

IMG_20191203_120955

Bilenler bilir, Ankara’daki Kuğulu Park, 1977 yılında, şimdiki acınası durumunda kat’iyyen değil idi. Örneğin ortasından koca bir cadde geçmemiş idi henüz. Yapay da olsa doğru düzgün bir göl çevresinde sıralanmış masalar çay-kahve içen insanlar filan… Daha da gerilere gitmek gerekirse, sanki Yedigöller!.. Zemin, yapraklarla kaplı… Eşref Üren şövalesini kurmuş, resim yapmakta.

O dönemin Ankara’sında, insanların ellerini kıçlarının üstünde birleştirip saadetle gezindikleri Bulvar da adam gibi idi.

Şimdiki Kızılay binasının yerinde ise efendiden bir bina, efendiden bir park var idi. Parkın ortasında, etrafı süslü demirlerle çevrilmiş bir adacık. O adacığın ortasında ulu bir ağaç durur idi. 1977 yılından dört yıl önce uğurladığımız Arkadaş Z. Özger’i de anmanın sırasıdır: ’72 yazında, o süslü demirlerle çevrilmiş adacığa girme yasağını ihlal etmiş, o ulu ağacın altında sırasıyla oturmuş idik; ben onun fotoğraflarını çekmiş idim, o benim fotoğraflarımı; markasını unuttum, Rus malı, tepeden bakılarak kullanılan bir makine idi. (Dergilerde filan, nedense hep aynı fotoğrafı basılır Arkadaş’ın, işte o gün çekilen fotoğraflardan biridir o.)

Sina Akyol, Düzyazdım, Kırmızı Kedi Yayınları, 2012, s. 43.