Öyküleri okurken kendinizi dar bir sokağın tam ortasında bulacaksınız. Sonra Kordon’da bir bankta oturmuş geçen gemilere bakarken yasaklı düşler denizinde belki de kaybolacaksınız. Alsancak’ta hep aynı karede olmak isteyeceğiniz dostlarınızla bulaşacaksınız, birkaç kadeh içerken bol bol Zeki Müren dinleyecek bazen keder, bazen mutluluğa geçiş yapacaksınız.

81602685_10156949440945003_2356012049751867392_n

Seçkiyi derleyen Murat Şahin’in önsözünü sunuyoruz:

Hep birlikte yapılan işlerin mutluluğunu sizlere tarif edemem. Bizler ortak bir noktadan yola çıkarak “Pasaport’tan Kordon’a” öykülerimizi sizlerle buluşturduk. Yaklaşık bir yıldır bu dosya üzerinde çalışıyoruz. Bu süre içinde öykülerini yetiştiremeyip bizden ayrılan veya yeni katılan dostlarımız oldu. Ferda İzbudak Akıncı bu süreçte bana ablalık, ustalık yaptı. Kitabı hazırlarken yol oldu, ışık tuttu kendisine çok teşekkür ediyorum. Sizlere kocaman bir pasta yaptık. İçinde İzmir’in tadı, kokusu olan…

Öyküleri okurken kendinizi dar bir sokağın tam ortasında bulacaksınız. Sonra Kordon’da bir bankta oturmuş geçen gemilere bakarken yasaklı düşler denizinde belki de kaybolacaksınız. Alsancak’ta hep aynı karede olmak isteyeceğiniz dostlarınızla bulaşacaksınız, birkaç kadeh içerken bol bol Zeki Müren dinleyecek bazen keder, bazen mutluluğa geçiş yapacaksınız. Pencereden dışarı bakarken daldığınız bir an yükselen ses sizi kendinize getirecek, eskileeeeer alırımmmmmm…

Kordon’da çayınızı yudumlarken çözdüğünüz bir bulmaca sorusunun cevabı, yukardan aşağı altı harfli Zangoç, sağdan sola beş harfi Tülsü olacak. Ellerinizin arasından kayıp giden bir gün daha sizi hüzünlendirirken Pasaport’ta çayınızı yudumlayıp batan güneşin keyfini süreceksiniz. Sonra aklınıza sizin gibi buradan onlarca yıl binlerce gün kimler gelip kimler geçmiştir diye düşüneceksiniz.

Yollara düştüğünüz bir seher vakti imbat serinliği vuracak yüzünüze, bir büyüğünüz “Buralar eskiden dutluktu, geceleri her yeri gören bir tepeden aşağıya baktığımızda, sanki bir yıldız tarlasıydı şehir, şimdi geçmişimize ait hiçbir şey kalmadı.” diyecek.

Nabzıboş hayatınız biraz renklensin diye sevgilinize benim için şiir yaz diyeceksiniz. Hani hiç unutmadığınız bir temmuz akşamı vardı ya, işte o aklınıza geldikçe hep temmuz olsun isteyeceksiniz.

Ne hoş bir güzelliği vardı sahil boyunun, belki de anılarla kenetli yeni bir başlangıç yapmanın tam zamanıdır. Bir başka gökyüzü altında Pasaport, Kordon, Alsancak, İzmir aşktır…

Pasaport’tan Kordon’a adlı öykü seçkisinde öyküleri bulunan yazarlar

Ahmet Büke, Avram Ventura, Aydoğan Yavaşlı, Duygu Özsüphandağ Yayman, Emel Kayın, Ferda İzbudak Akıncı, Fergül Yücel, Gamze Atal, Gönül Çatalcalı, Güzin Oralkan, Handan Gökçek, Hülya Akyüz, Hülya Soyşekerci, Latife Doğanay, Nergis Seli, Polat Özlüoğlu, Raşel Rakella Asal, Şükran Yücel, Yıldız İlhan, Murat Şahin.