Çocuk edebiyatında çok sayıda eser veren, ödüllü şair Melek Özlem Sezer, halk edebiyatımızın iki önemli temsilcisi Karagöz ve Hacivat ile Nasreddin Hoca’yı çocuklara yepyeni bir tarzda anlatıyor: “Ben de Karagöz ve Hacivat’la Eğlenmek İstiyorum!” ile “Ne Güzel Dedemsin Sen Nasreddin Hoca”.

ben de karagöz ve hacivat'la eğlenmek istiyorum_kapak

Ben de Karagöz ve Hacivat’la Eğlenmek İstiyorum!

Karagöz ve Hacivat gerçekten yaşadı mı? Gölge tiyatrosunun kıvrak dilli ve eğlenceli ikilisi Karagöz ve Hacivat ile ilgili her şey bu kitapta. Haklarındaki söylenceler, oyunlardaki incelikler ustaca bir dille aktarılıyor. Bunlarla yetinmek istemeyenler içinse kendi sözlü sanatlarını, atışmalarını nasıl yazabileceklerine dair bir yol gösteriliyor. Uzunu kısası, incesi kalını pek şendir gölge oyunları…

ne güzel dedemsin sen nasreddin hoca_kapak

Ne Güzel Dedemsin Sen Nasreddin Hoca

Hazırcevap, muzip Nasreddin Hoca ve ona yakıştırılan hikâyeler… Fıkranın doğmasını sağlayan olaylar ve gerçekler unutulsa da bir halk kahramanı var ki onun anlattıkları nesilden nesle aktarılıyor. Bu kitapta Nasreddin Hoca’nın fıkralarıyla beraber kendi fıkralarını yazmak isteyenler için de bir rehber yer alıyor.

Emre Karacan’ın resimlediği, 8 yaş üstü çocuklara hitap eden “Ben de Karagöz ve Hacivat’la Eğlenmek İstiyorum!” ve “Ne Güzel Dedemsin Sen Nasreddin Hoca” 17 Ocak’ta raflardaki yerini alıyor.