Nur Koçak’ın “Mutluluk Resimlerimiz” sergisine eşlik eden programda Aksu Bora, sanatçının üretimlerinden yola çıkarak feminist politikanın nasıl farklı dil ve araçlarla yürütülebildiğini irdeleyecek; feminizmin “f”sini yeniden düşünmenin yollarını tartışmaya açacak.

aksu-bora-1

“Feminizmin dalgalar hâlinde yükselip çekilen, sonra yeniden yükselen bir hareket olarak resmedilmesi bazı şeyleri görmemizi zorlaştırıyor. Biz ‘ikinci dalga’ feministleri, 1980’lerin sonunda, yüz sene önce yaşamış ve mücadele etmiş feministlerin varlığını keşfettiğimizde kendi köklerimizi bulmuş ve güçlenmiştik ama sanki onlarla bizim aramızda geçen zamanda hiçbir şey yok gibiydi. Sanki elli yıl boyunca bu memleketin kadınları kendi adlarına konuşmaktan vazgeçip başka davaların peşine düşmüşler gibi… Nur Koçak, yaptığı resimlerle bunun böyle olmadığını hatırlatıyor. 1973’te Nesne Kadınlar serisine başladığında, feminizmin ‘f’sini bile bilmediğini söylemiş. Bir yandan da nasıl güçlü bir feminist itiraz var işlerinde.”

Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisine eşlik eden programda Aksu Bora, sanatçının üretimlerinden yola çıkarak feminist politikanın nasıl farklı dil ve araçlarla yürütülebildiğini irdeleyecek; feminizmin “f”sini yeniden düşünmenin yollarını tartışmaya açacak.

25 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 15:00’de gerçekleşecek konuşmayı Çağdaş Sanatlar Merkezi Gülten Akın Salonu’nda dinleyebilirsiniz.

Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisi ise 16 Şubat’a kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde görülebilir.