TRENDEKİ YABANCI ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşen “Hafıza-i Beşer” sayısı 1 Şubat’ta yayında!

TY Özel Sayı

Basın bülteninden:

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte hazırladığımız özel sayı “Hafıza-i Beşer” bu haftadan itibaren her hafta İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Blog’da, tüm öyküler 1 Şubat’ta Trendeki Yabancı’da!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi altı sıra dışı hikâyeye ilham oldu. Enstitü ve Trendeki Yabancı işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında altı yazar, Hafıza-i Beşer sergisinden ilhamla altı farklı öykü kaleme aldı.

Proje, edebiyat meraklılarını yazma ve okuma kültürünün forum, blog, web sitesi, sosyal medya gibi dijital platformlar üzerinden tartışıldığı ve hızlı bir biçimde şekil değiştirdiği 21. yüzyıldan, matbaanın henüz yaygınlaşmadığı, nüshaların elle çoğaltıldığı Osmanlı Dönemi’ne doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Osmanlı’nın yazın ve gündelik yaşam kültürüne dair birçok önemli ayrıntıyı ortaya koyan Hafıza-i Beşer sergisinden ilhamla hazırlanan projede Onur Orhan, Berkan M. Şimşek, Dilşad Çelebi, Emirhan Burak Aydın, Fatma Nur Kaptanoğlu ve Hikmet Hükümenoğlu’nun öykülerine yer veriliyor.