kanon20100

Tanıtım bülteninden:

Günümüz Türk edebiyatındaki niteliksizliğe müdahalede bulunmak amacıyla ve “Tarikat değil barikat kuruyoruz” mottosuyla çıkan KANON 2010 dergisinin Aralık 2019-Ocak2020 tarihli beşinci sayısı raflardaki yerini aldı. Derginin şiir sayfaları Hüseyin Akın’ın Tereke adlı şiiri ile açılıyor, Tuğrul Tanyol nisanda bir yer, Gültekin Emre Karanlık, Esra Sağlık tanrı’nın eli çocukların alnında, Elif Sofya SORU/N, Nisa Leyla Geyik Kaçışı, Şerif Temurtaş Yalnızlığında Gecenin, Yasin Uysal Paradisyon, Onur Caymaz yeni bir sen…, Önder Çolakoğlu Mevsim Daha O Mevsim Değil, Özkan Mert Balkondan Sığırcık Sürüsüyle Öpüştüm, Cihan Adıman Gelin Çiçekleri ve Yas, A. Kadir Paksoy Evde Ekmek Yok, Tuğrul Keskin Kesik Kol, Ferruh Tunç Su Mürekkebiyle, Salih Bolat Hatıra, Mehmet Can Doğan Libido, Kaan Eminoğlu Anne Lütfen Ölme şiirleriyle derginin şiir verimini oluşturuyor.

Derginin soruşturma sayfasında ise Eyüp Tekin’in İlay Bilgili ile yapmış olduğu öykü kanonu soruşturması yer alıyor.

Mehmet Aslan ödüllü kitaplara dair eleştirilerine Birgül Oğuz’un Hah Adlı Öykü Kitabının Eleştirisi adlı yazısı ile devam ediyor. Burak Mustafa Ada’nın Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Barış Erdoğan’ın Dört Dörtlük Sırlar adlı yazıları derginin iddialı yazıları arasında yer alıyor.

Kaan Eminoğlu’nun Attilâ İlhan’ın Bıçağı: Antiemperyalist Duruş adlı inceleme yazısı ise derinlikli bir bakış açısıyla Attilâ İlhan’ın düşünsel altyapısı üzerinden Türk edebiyatındaki antiemperyalist damara yönelik tutumları gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor.