enver
Enver Özkardeş

PARANTEZ

Annesinin cenazesinden evine dönen adam karısına cenazede yaşadıklarını anlatıyordu.

Adam: “Mezarın içine girdikten sonra annemin küçücük kalmış bedenini kucağıma verdiler ve onu incitmeden mezarına yatırdım,” dedi.

Kadın: “Ne tuhaf! Doğduğunda da seni annenin kucağına vermişlerdi,” dedi.

PATLATICI MISIR

Babam o akşam sarhoş kafayla cebindeki bütün paraya aldığı biralarla geldi eve. Gelir gelmez de annemden mısır patlatmasını istedi. Bunun üzerine bir hışımla mutfağa gidip yağlı ve sıcak tavaya kızgınlıkla attığı bir avuç mısırdan önce annem patladı.

İMZA GÜNÜ

Ünlü yazar bir kitap mağazasında okurları için yeni kitabını imzalıyordu. Sırası gelen okur, yazardan kalemini rica etti. Kitabın ilk sayfasını açıp şöyle yazdı: “Sevgili Yazar’a Sevgilerimle. İmza: Okur.” Sonra kitabı şaşkın gözlerle bakakalan yazara hediye ederek soğukkanlı bir şekilde yavaşça oradan uzaklaştı.

YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI

Gazeteci, eline tutuşturulan soruyu ülkenin diktatör başkanına sorarken heyecanlandı ve yanlış cevabı doğruymuş gibi almak için soruyu yanlışlıkla yanlış sordu. Kafası karışan ve bu duruma öfkelenen başkan ise yanlış sorunun yanlış cevabını doğrulayarak cevabı yanlışlıkla yanlış verdi.

BAY Z

5. dereceden emekli zabıt kâtibi Bay Z yaşadığı apartmanın kurallarına uymayan komşularını gün boyu gizlice gözetleyerek imzasız mektuplarla yönetime şikâyet ediyordu. Öyle ki apartmanda kimseyle konuşmayan Bay Z’nin şikâyet etmediği komşusu kalmamıştı. O sabah yürüyüşten döndüğü vakit uzak mesafeden apartmanın balkonlarından birindeki küçük bir karartıya dikkat kesildi. Merak içinde adımlarını daha da hızlandırarak koşar adım yürümeye başladı. Apartmana yaklaştıkça büyüyen ve netleşen karartı Bay Z’nin binanın önüne gelmesiyle birlikte koskoca bir hayal kırıklığına dönüştü. Karısı Bayan Z’nin balkondan halıları sarkıttığını gören Bay Z’nin duyguları o an iyice kabarıp birbirine karıştı. Bir tarafta görev bilinci diğer tarafta ise karısı vardı. Bay Z sonunda kendisine yakışanı yapmaya karar verdi ve hızlıca evine çıktı. Koridorda elinde zar zor taşımaya çalıştığı yeni bir ıslak halıyla balkona doğru geçen karısıyla karşılaşan Bay Z karısını görmezden geldi. Odasına girip kapıyı arkasından kilitledi. Tuhaf bir heyecanla masasına oturdu ve apartman yönetimine şu kısa mektubu yazdı:

“Sayın apartman yönetiminin dikkatine,

Beşinci katta bulunan on yedi numaralı evin sakinlerinden Bay Z’in karısı Bayan Z balkondan aşağı ıslak halı sarkıtarak kuralları ihlal etmiş bulunmaktadır.

Bilgilerinize arz ederim efendim. Saygılarımla.”

Enver Özkardeş