img_1580847650183

Tanıtım bülteninden:

Yeni e’nin Şubat sayısında edebiyatımızın önemli isimlerinden Enver Gökçe’nin daha önce sadece 1943 yılında Ülkü dergisinde yayımlanan “Çit Köyü” adlı yazısı yer alıyor. Şiirimizin büyük ustası bu yazısından doğup büyüdüğü toprakları “şiir gibi” anlatıyor bize.

Derginin kapak konusu ise “yeni metafizik”. Tartışmayı yürüten yazılarda Göksel Aymaz aynı başlıkla kuantumcu yeni metafizikte düşünme eyleminin rasyonel denetimden uzaklaşmasını ele alıyor. Barış Avşar’ın Robert Musil’in büyük eseri Niteliksiz Adam üzerinden bireyciliğin ve örgütsüzlüğün edebiyattaki yansımasına değindiği yazısı ile Serdar Aydın’ın konuya güncel sanat tartışmaları üzerinden yaklaştığı “Sanat Versus Kavram Kuram Versus İmge” başlıklı yazıları da bu çerçevede dergide yer alıyor.

Doç. Dr. Mehmet Bona’nın Darwin hakkında bildiklerimizi ve bilmediklerimizi, Mehmet Ergün’ün “parasız” Orhan Veli’yi, Durmuş A. Küçük’ün Bruno’yu, Hüseyin Ferhad’ın Azer Yaran’ı, Hatice Yıldız’ın Avni Lifij’i, Yalçın Hafçı’nın yazar Metin Turan’ın “Her İnsan Bir Zamandır” romanını, Sedat Şanver’in “tehşirci edebiyatçı”yı, Müride Sun Aksan’ın bale ve siyaset ilişkisi üzerinden Türkiye’yi anlattıkları yazıları da Yeni e’nin bu ayki konuları arasında.

Yeni e’de şiirler Hülya Deniz Ünal, Fulya Emek Tanrıkulu, Hakan Güngör, Mahmud Derviş/Mehmet Hakkı Suçin çevirisiyle, Mehmet Sadık Kırımlı, Bahtiyar Kaymak, Rıdvan Salih, Yusuf Yağdıran, Fatin Haznedar, İonna Aggeli/Lale Alatlı çevirisiyle derginin yeni sayısında.

Adnan Özyalçıner, M. Ender Önder, İlyas Tunç, Hüseyin Köse, Selçuk Ügüten, Iraz Şensöz ve Barış Akkurt ise Yeni e Şubat sayısında öyküleri ile yer alıyor.

Aslı Alpar Dikenli Çizgiler’iyle, Esin Erdem ve Esra Enis desenleriyle Yeni e’nin 40. sayısında yer alıyor.