Datça Badem Çiçeği Festivali bu yıl Datça Belediyesi tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi ortaklığında 7-8-9 Şubat 2020 tarihlerinde yapılacak. Birçok STK’nın da destek verdiği festival bu sene Datça merkezinin yanı sıra Palamutbükü, Reşadiye, Hızırşah ve Eski Datça’ya da yayılacak.

badem-cicegi-festivali-hakkinda-2-750x450

7 Şubat Cuma günü açılış kortejiyle başlayacak festivalde üç gün boyunca birçok konser, sanat, doğa ve tarım etkinliği gerçekleştirilecek. Datça’nın eşsiz doğasında kaya tırmanışlarından, doğa yürüyüşlerine ve bisiklet turlarına, çocuk ve yetişkinler için atölyelere, plastik sanatlar, şiir, fotoğraf sergilerine, imza günlerinden tiyatroya, yerel grupların gösterilerinden yogaya kadar çok geniş bir yelpazede ziyaretçilere seçenekler sunuluyor.

Bu seneki en dikkat çeken etkinliklerden biri de çiftçi yarışmaları olacak, Datça merkez ve Palamutbükü’nde En Hızlı Badem Kırma, En Hızlı Bademlik Sürme, En İri Badem, En Bakımlı Badem Bahçesi dallarında yarışmalar düzenlenecek. Bunun yanında Can Yücel ile anılan Eski Datça’da şiir etkinlikleri düzenlenirken, Reşadiye ve Hızırşah’ta gün boyu keşkek dövmeden, bulgur çekme, sepet örme, badem kırma, kilim dokuma gibi yöresel çalışma gösterilerine, gelin alma töreninden yerel oyunlara, en yavaş bisiklet sürme yarışmasından ipek atölyesine kadar pek çok dikkat çekici etkinliğe katılım sağlanabilecek. Tüm festival alanlarında Datça’da yetiştirilen bal, badem, keçiboynuzu, zeytinyağı gibi yerel ürünlerin, ot yemeklerinin, el işi ürünlerinin satılacağı stantlar açılacak.

Üç gün boyunca toplamda 100’ün üzerinde etkinliğin yapılacağı festivalin detaylı programına buradan erişebilirsiniz.