Hakan Güngör’ün “2018 Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı Ödülü”ne değer görülen denemelerinden oluşan “Sanatımı Koru Ey Tarih” Kırmızı Kedi etiketiyle yayımlandı.

Sanatımı Koru Ey Tarih

Tanıtım metninden:

Hakan Güngör, Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne değer görülen denemelerinde, başta popüler kültürün gerçek kültür ve sanatı ötelediği, gerçek sanatın korunması gerektiği, bu görevin de tarihe düştüğü noktasından hareket ediyor. Bununla birlikte daha pek çok sanatsal konu üzerinde özlediğimiz ve beklediğimiz usta işi denemelerle yaşadıklarını, düşüncelerini okura aktarmayı, bu konularda bir tartışma alanı açmayı, yalın, anlaşılır ve özenli bir dille ve kendine özgü bir biçemle sunuyor.

Önce edebiyattan söze giriyor Güngör, ardından sinema, basın ve elbette genel kültür ortamına değiniyor. “Mış gibi” yapılan tüm konuları didik didik ediyor. Öyküymüş gibi muamele gören metinlerden, şiirmiş gibi kurulan dizelerden, yazarmış gibi muamele gören popüler figürlerden, aydınmış gibi yapan fenomenlerden söze girip ardında büyük boşluk bırakmış ölümsüz ustalara uzanıyor… Sanatı tarihe emanet ediyor ve bu eserleri, isimleri onun koruyacağına inanıyor. Elbette okuruna da sesleniyor. O eserleri ve isimleri tarihe yazacak olanların onlar olduğunu bilerek…

Hakan Güngör

Hakan Güngör 1990’da Fethiye’de doğdu. Muğla Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV Bölümü’nde bir süre eğitim gördükten sonra Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne geçti ve buradan mezun oldu. Odatv, Evrensel ve Habertürk’te çalıştı; haber, röportaj ve eleştiriler kaleme aldı. Aralarında Milliyet Sanat, Milliyet Kitap, Artful Living, Yeni Tiyatro ve Arka Kapak’ın da bulunduğu yayınlarda yazıları yayımlandı. 2018’de “Sanatımı Koru Ey Tarih” adlı kitap dosyasıyla Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı Ödülü’ne layık görüldü. Parola 555K: Bir Başkaldırının Sıradışı Öyküsü (Bülent Ulus’la birlikte) kitabı Şubat 2019’da, Biz Güzel Bir Aileyiz: Yeşilçam Aile Filmlerinden Sırlar, Anılar, Ayrıntılar kitabı Temmuz 2019’da yayımlandı. Halen metin yazarlığı ve editörlük yapıyor, Evrensel gazetesinde yazıyor.