1945 sonrası dünya edebiyatının daha önce Türkçeye çevrilmemiş minör klasiklerini ve klasik olmaya aday eserlerini iyi çeviri, titiz bir editoryal çalışma ve özenli tasarımlarla yayımlamayı hedefleyen Yüz Kitap’ın yirminci kitabı Nevada, Zeynep Baransel çevirisiyle yayımlandı.

NEVADA-orj copy

Tanıtım bülteninden:

Amerikalı yazar Claire Vaye Watkins, kahramanlarının kişisel geçmişiyle bölgenin tarihini iç içe geçirerek Vahşi Batının mitlerini yeniden kuruyor; çölde havai fişek toplayan yaşlı adamlar, hayalet kasabaların zamanla film setlerine dönüştüğü Nevada coğrafyası, kaybolan turistler, Las Vegas’ın ışıltısına kapılan liseli gençler, çöldeki randevuevi sakinleri, hepsi bu mitin bir parçası haline geliyor.

Çölde bulduğu adrese yazdığı mektuplarla yalnızlığını azaltmaya çalışan bir adam, kendini terk eden erkeğin eşyalarını saklayarak yas tutan genç bir kadın, çöldeki randevuevinin kırılgan dengesini varlığıyla altüst eden genç bir İtalyan, ölümden kurtardığı genç kız yüzünden münzevi hayatında ince bir yarık açılan bir adam, annelerinin intiharını atlatamayan iki kız kardeş.

Üstlerinde geçmişin ağırlığını taşıyan bu insanlar, inatçılıkları, şansları ve az da olsa umutlarıyla hayatlarına tutunmaya çalışıyorlar.

Nevada, her bir kelimenin yerini bulduğu, taze soluklu, diken diken, enfes bir kitap.
Joy Williams

Anna Proulx’tan bu yana Batı’dan yükselen en büyüleyici ses.
Vogue

1000w_claire_vaye_watkins_c_heike_steinweg_
Claire Vaye Watkins

Amerikalı yazar Claire Vaye Watkins 1984 yılında Kaliforniya’da, Death Valley’de doğdu, Kaliforniya ve Nevada’da büyüdü. Nevada Reno Üniversitesi’ni bitirdi, Ohio State Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık yüksek lisansı yaptı. Öyküleri The Paris Review, Granta, One Story, Ploughshares gibi dergilerde yayınlandı. 2012’de yayınlanan ilk öykü kitabı Nevada ile Story Prize ve Dylan Thomas Prize ödüllerini aldı. İlk romanı Gold Fame Circus 2015 yılında yayınlandı. Watkins, halen Pensilvanya’da bulunan Bucknell Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.