Sözcükler dergisinin 84. sayısı (Mart-Nisan 2020) yayımlandı.

84

Derginin Sunuş yazısı:

İki önemli inceleme yazısı sunuyoruz bu sayıda: Oğuz Demiralp, İkinci Dünya Savaşı’nın acılarını en iyi yansıtan yazarlardan biri olan Wolfgang Borchert’in yaratı dünyasına derinliğine bir bakış getiriyor.

Hakan Savaş, sinemamızdaki büyük değişimin öncü filmlerinden Yılmaz Güney’in Umut filmini, yönetmenin, sinema ve kültür tarihinin farklı bağlamları içinden değerlendiriyor.

Bu sayımızda çoğunu ilk kez sayfalarımızda göreceğiniz, giderek edebiyatımızın kült isimlerine dönüşen Tomris ve Turgut Uyar’ın fotoğraflarını da bulacaksınız.

Fotoğrafları çeken Naci Çelik Berksoy, Nisan 1971 ile Haziran 1975 arasında yayımlanan önemli kültür dergilerimizden Türkiye Defteri’nin sahibi ve yönetmeniydi.

Dergimize ilettiği fotoğraflardan seçmelere gelecek sayılarımızda da yer vermeyi sürdüreceğiz. Mayıs sayımızda Kemal Tahir’in bilinmeyen fotoğraflarının yanı sıra Naci Çelik Berksoy’un anı ve değerlendirmelerini içeren ilginç yazısını da okuyacaksınız.

Gelecek sayımıza ilişkin bir mutlu haber de Cemil Kavukçu’dan. Bir süredir üstünde çalıştığı çocuk kitabı nedeniyle yeni öykülerini okuyamadığımız Cemil Kavukçu’yu merak eden okurlarımıza özlemin gelecek sayıda sona ereceğini duyuralım.

O zamana dek, bu sayımızda yer alan değerli isimlerin güzel şiir ve öykülerinin tadını çıkaralım.

Nâzım Hikmet’e bir Fransız işçisinin yazdığı ve Fransa’da bir arşivde bulunarak ilk kez dergimizde yayımlanan mektup, büyük ozanımızın insanları etkileme gücünün yeni bir göstergesi.

İÇİNDEKİLER

ÖLMESEYDİN BE ÇOCUK! / Oğuz Demiralp
NÂZIM HİKMET’E MEKTUP / Paul Charriaud
“UMUT”UN TRAJİK GERÇEKÇİLİĞİ / Hakan Savaş

Naci Çelik Berksoy arşivinden
TOMRİS – TURGUT UYAR FOTOĞRAFLARI

Şiirleriyle Cevat Çapan, Eray Canberk, Ahmet Telli, İsimsiz, Roni Margulies, Ferruh Tunç, Mustafa Köz, Gökçenur Ç., Burcu Yılmaz, Kutay Onaylı, Yaşar Bedri, Akın Art, Emin Kaya, Nurduran Duman, Ozan Şafak Koçak, Tuba Bozkurt, Tuğçe Tekhanlı, Victor Hugo, Adonis, Rudolfo Louis Loper, Jan Wagner

Öyküleriyle Fadime Uslu, Sena Keskin, Behiç Ata, Eylem Ata Güleç, Ahmet Can Demir, Önder Şit, Mehmet Kavuk, Mehmet Ali Kaba, Remzi Karabulut, Beyza Süren, Ali Turgay Karayel, Özge Lena