Türkçeye daha önce iki kitabı çevrilmiş olan ve emek ekonomisi, işsizlik, sosyal güvenlik ve yapısal düzenlemeler üzerine çalışmaları bulunan Guy Standing’in “Temel Gelir” adlı kitabı Ceren Demirdöğdü çevirisiyle yayımlandı.

Temel Gelir Kapak

Basın bülteninden:

“Temel gelir” fikri, dünyanın pek çok yerinde siyasal ve ekonomik gündemin üst sıralarında yer alıyor, çok tartışılıyor, uygulamaya konuyor.

Fikrin öncülerinden Guy Standing’in kitabı Temel Gelir, katılımcı, eşitlikçi, güvenli, adil, özgür, insan odaklı bir gelecek için çalışan ve kafa yoran herkes için.

Asgari ücretten farklı olarak temel gelir, toplumdaki tüm bireylere devlet tarafından düzenli olarak ödeme yapılması fikrine dayanıyor. Otomasyonun arttığı, iş güvencesinin yok olduğu, kazancın düzensizleştiği ve yapılan işten bağımsızlaştığı günümüz toplumunda temel gelir, tüm bireylerin sağlığı, refahı ve mutluluğu için son derece önemli sonuçlar barındırıyor.

Dünyanın pek çok yerinde temel gelir fikri, siyasi partilerin gündemine girdi ve adil refah dağılımı tartışmalarının merkezine yerleşti. Guy Standing son otuz yıldır temel gelir fikrini geliştirenlerin başında geliyor. Bu kitap, temel gelir fikrinin ekonomi, yoksulluk, sosyal adalet, iş ve emek alanlarındaki etkisini araştırıyor, yalnızca ekonomik değil aynı zamanda etik savlar sunuyor, karşı savları ele alıp çürütüyor ve dünyadaki pilot çalışmalardan neler öğrenebileceğimizi gösteriyor.

1280px-Guy_Standing
Guy Standing

1977’de Cambridge Üniversitesi’nden ekonomi doktorası aldıktan sonra emek ekonomisi, işsizlik, sosyal güvenlik ve yapısal düzenlemeler üzerine geniş çalışmalar yaptı. 2015’ten bu yana SOAS – Londra Üniversitesi’nde profesör ve aynı zamanda Dünya Temel Gelir Ağı’nın (BIEN) kurucusu ve onursal eşbaşkanıdır. Prekarya / Yeni Tehlikeli Sınıf (2011) ve Prekarya Bildirgesi / Hakların Kısılmasından Yurttaşlığa (2014) kitaplarının yazarıdır.

cerendemirdogdu_pr_17-09-2018_c0b17
Ceren Demirdöğdü

1983’te doğdu. Lisans derecesini Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden, yüksek lisans derecelerinden ilkini San Francisco State Üniversitesi Tarih Bölümü’nden, ikincisini ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden aldı. Kırklareli Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Daha önce Toni Morrison’ın Ötekilerin Kökeni (2019) adlı eserini Türkçeye çevirmiştir.