Hachette Kitap Grubu çalışanları, şirketin, çocuk taciziyle suçlanan yönetmen Woody Allen’ın hatıratını yayımlama kararı üzerine Perşembe günü ofislerini terk etti.

IMG_20200306_113042

Allen’ın oğlu muhabir Ronan Farrow hafta başında kendi markası Little, Brown and Company üzerinden Ekim 2019’da Farrow’un kitabı Catch and Kill’i yayımlayan Hachette’le bağlarını kopardığını açıklamıştı. Allen’ın otobiyografisi Apropos of Nothing’in Hachette markası Grand Central Publishing tarafından 7 Nisan tarihinde yayımlanacağı söyleniyor.

Farrow, “Basın bültenlerinden yayıncım Hachette’in diğer yayınevleri kitabı reddettikten sonra Woody Allen’ın hatıratını aldığını ve biz Woody Allen dahil olmak üzere güçlü erkeklerin cinsel tacizle ilgili hesap vermekten nasıl kaçtıklarını anlatan bir kitap olan “Catch and Kill” üzerinde çalışmaktayken bu kararlarını benden ve kendi çalışanlarından sakladığını öğrenmek bende büyük hayal kırıldığı yarattı” dedi.

Farrow, Hachette’in Allen’ın kitabında yazanların doğruluğunu kontrol etmediğini ve Allen’ı çocukken kendisini taciz etmekle suçlayan kız kardeşi Dylan’dan yorum almadığını sözlerine ekledi. (Woody Allen suçlamaları reddetmişti.) Dylan, Salı günü kendisi de bir açıklama yayımlayarak Hachette’in Allen’ın kitabını yayımlama kararının “kendisi için kişisel olarak son derece rahatsızlık verici ve ağabeyine de tam bir ihanet” olduğunu ifade etti.

Daily Beast’in haberine göre Little, Brown and Company çalışanları iş bırakma eylemine ilişkin bir bilgi notu dolaşıma sokup “Ronan ve Dylan Farrow’un yanı sıra cinsel tacizden sonra hayatına devam edenlerin yanında olduklarını” belirttiler.

Twitter kullanıcıları #HachetteWalkout ve #LittleBrownWalkout hashtagleri ile eyleme desteklerini ifade ediyor.

Kaynak: The Cut, 5 Mart 2020

Çeviren: Çağla Taşkın