2015’te Şili Sanat Eleştirmenleri Camiası Edebiyat Ödülü’ne değer görülerek yılın en iyi yeni yazarı seçilen Paulina Flores’in öyküleri, Zeynep Çelikel’in İspanyolca aslından yaptığı çeviriyle okura sunuluyor…

0001864607001-1

Tanıtım bülteninden:

Şilili genç yazar Paulina Flores “Ne Rezalet” öyküsüyle Roberto Bolaño Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Öykülerini topladığı aynı adlı kitabı Ne Rezalet’te aile, dostluk ve ten ilişkilerinden sarsıcı kesitler sunuyor. Doksanların Şili’sinden sosyal medya çağına uzanan bu dokuz öykü travmatik anılar, beklenmedik utançlar ve kabullenilmiş mutluluklarla örülü. İşsizlik ve geçim sıkıntıları, sıradanlık bunalımları, anne baba kompleksleri, tavsayan arkadaşlıklar, ters giden yakınlaşmalar, kötü kahramanlar… Flores’in kalemiyle eziklik hissi insan olmaya dair köklerini bularak ihtişam kazanıyor.

Paulina Flores karakterlerine kenardan eşlik ediyor, onları binbir açıdan mercek altına alıyor. Ama onları tüketmiyor, sınıflandırmalara sokmuyor, çünkü karakterlerinin ete kemiğe bürünmesini istiyor, buna ihtiyaç duyuyor. “Ne Rezalet” uyuşmazlıkların gelgitli ritmine hayat veren, yenik düşmekten çok yenilgileri paylaşma arzusunun önem kazandığı muhteşem bir kitap.
Alejandro Zambra

J10N6035
Paulina Flores

Paulina Flores
1988’de Santiago’da doğdu. Şili Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü. Garsonluk, kütüphanecilik, öğretmenlik gibi çeşitli mesleklerle uğraştı. Luis López-Aliaga ve Alejandro Zambra’nın edebiyat atölyelerine katıldı. “Ne Rezalet” öyküsü 2014’te Roberto Bolaño Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Ne Rezalet adlı öykü kitabıyla 2015’te Şili Sanat Eleştirmenleri Camiası Edebiyat Ödülü’ne değer görülerek yılın en iyi yeni yazarı seçildi. Santiago’da yaşıyor.

Zeynep Çelikel
1988’de İzmir’de doğdu. 2005 yılında Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümde başladığı öğrenimine İspanyol edebiyatında gelenekçi kadın yazarlar konulu doktora çalışmasıyla devam ediyor. İspanyolcadan yaptığı çeviriler arasında Jose Martí’nin Yalnızlık Avutmaz ve Juan Filloy’un Op Oloop romanları bulunuyor. Çalışmalarını New York’ta sürdürüyor.