23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında online olarak gerçekleştirilecek. Uçan Süpürge Vakfı tarafından yapılan açıklamada bu yılki temanın #EvdeKaldık olarak değiştirildiği de belirtildi.

1500x500

Uçan Süpürge Vakfı’nın açıklaması şöyle:

Festival, 23 yıllık tarihinde ilk kez ONLINE olarak gerçekleştirilecek

Hatırlayanlarınız vardır, bu yıl temayı “Doğa” olarak planlamıştık. Ama için yaşadığımız günlerde; doğadan, doğayla kurduğumuz ilişkiden bağımsız olmayan bu salgın gündemini tema olarak almaya karar verdik ve temamızı #EvdeKaldık olarak değiştirdik.

Festivali daha önce planladığımız tarihlerde, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından online olarak yapıyoruz.

Peki neden#EvdeKaldık ya da #EvdeKaldık mı?

Bütün dünya bir sağlık krizinden geçerken, evde kalmak ilk tedbir oldu. Salgın, sağlık sistemine dair sorunlarla birlikte ekonomik ve toplumsal boyuttaki pek çok sorun yakıcı bir halde gündemimize getirdi. #EvdeKal paylaşımlarını yaparken evde kalmanın yalnızca bireysel önlemlerimizle mümkün olamayacağını biliyoruz. “Hayat eve sığar, evde kal” belki ama işlerine gitmek zorunda olanların kendi olağanüstü hallerini ilan etmeleri mümkün mü?

Dünya ilk kez bir krizde değil, ama bu kez hep birlikte kaçıyor, kapanmaya, saklanmaya çalışıyoruz. Apokaliptik filmler, bize buna benzer senaryoları yıllardır gösterir, sinemanın yabancısı değil bu hal, lakin biz alışmakta zorlanıyoruz.

Öte yandan, evde kalmanın sonucu kadınlar için toplumsal cinsiyet eşitsizliği meselesi olarak yeniden beliriyor; eviçi iş bölümünde bütün sorumluluğun kadınlara yüklenmesi, görünmez emeği de şiddeti de arttırıyor. #EvdeKaldık bu yüzden bizim için önemli. Bu yüzyılları ardına almış deyim, evlenmemiş kadını aşağılamak için kullanılırdı. Şimdi hepimiz evdeyiz, evde olmayı, evde kalmayı, hatta evde kalmayı talep etmeyi birlikte deneyimliyoruz.

Burası bizim bildiğimiz bir yer, toz kokusu, kek kokusu, çamaşır makinesi sesi, çocuk gürültüsü, geçimsizlikleri, eşitsizlikleri, hiyerarşisi, şiddeti ve kahkahalarıyla bizim çok iyi bildiğimiz bir yer! Hoşgeldiniz!

Şimdi hep birlikte evi yeniden deneyimleyelim; kaçınılmaz olanla nasıl baş ediyoruz, bir arada yaşamaktan ne anlıyoruz, ev içini ne olarak görüyor, orada kendimizi ve “diğerleri”ni nasıl konumlandırıyoruz!

#EvdeKaldık demenin deneyimini hep birlikte anlatabilmek, sözü görüntüye de yansıtabilmek için kendi videolarımızla festival filmimizi kendimiz oluşturalım istiyoruz. Adına ne derseniz, “Korona günlerinde evde kadın olmak” da diyebiliriz, “Korona Günlüğü” de…

Siz de bu filmde olun, festivalde hepimizin filmini gösterelim, hatta bu günleri kadın tarihi sayfalarına ekleyelim.

Videolarınızı online.ucansupurge.festivali@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sağlıkla, dayanışmayla ve bütün güzel duygularla…