Erkal Ünal’ın Covid-19 hakkında makaleler yazmış bazı yazarlarla doğrudan iletişime geçerek derlediği ve bazıları ilk kez bu kitap için çevrilen makalelerden oluşan “Çivisi Çıkan Dünya: Covid-19 Salgını Üzerine Muhasebeler” adlı kitap Runik Kitap yayınevinin ilk kitabı olarak yayımlandı.

Erkal Ünal, “Derleyenin Önsözü”nde kitabı sağlık çalışanlarına adıyor: “Şayet böyle bir hakkımız varsa, bu derlemeyi şu an dünyanın dört bir yanında dil, din, ırk ayrımı tanımaksızın salgına karşı mücadelenin en ön cephesinde canla başla ter akıtan sağlık çalışanlarına adamak istiyoruz.”

Tanıtım bülteninden:

Covid-19 salgını hepimizi gafil avladı. Salgınların mazide kaldığını zannediyor, modern yaşam tarzımızın içten içe yol açtığı sorunları görmezden geliyorduk. Fakat şimdi öyle bir durumdayız ki dünyanın dört bir yanındaki her birey, ister kendisini ister başkalarını korumak için olsun, her an ne yaptığına dikkat etmek zorunda. Çivisi Çıkan Dünya: Covid-19 Salgını Üzerine Muhasebeler’de makalelerini bir araya getirdiğimiz önemli düşünce insanları, her an neler yaptığımız/yapmamız gerektiği sorununu kapsamlı bir arka planda ele alıyorlar. Ama bunu yaparken komplocu bir “büyük resim” çizmek yerine felsefe, sosyoloji, antropoloji, siyasal iktisat, biyoloji gibi disiplinlerin birikimine ve eleştirel düşüncenin gücüne yaslanarak ayakları yere basan ve ufku daha iyi bir gelecek ihtimaline dönük bir tartışma sahası açıyorlar. Bu salgınla sahici bir yüzleşmeye girişeceksek, Çivisi Çıkan Dünya’daki seslerin her kesimden insana söyleyebileceği çok şey var.

“…panik gerçek tehditlerle başa çıkmak için uygun bir yol değildir. Panik içinde tepki vermek aslında tehdidi çok da ciddiye almadığımızı gösterir. Sadece haddinden fazla tuvalet kağıdı satın almanın ne kadar saçma olduğunu düşünün: sanki ölümcül bir salgında tek derdimiz yeterli sayıda tuvalet kağıdıymış gibi.”
Slavoj Žižek