ABD’li yazar Colson Whitehead, kurmaca dalında Pulitzer Ödülü’ne ikinci kez değer görülen dördüncü yazar oldu.

Afrika kökenli Amerikalı yazar Colson Whitehead’in kurmaca dalında Pulitzer Ödülü kazanan Nickel Çocukları adlı romanı, Florida’da kaldıkları ıslahevinde taciz gören siyahi çocukların hikayesini anlatıyor. 50 yaşındaki New Yorklu yazar, aynı ödülü 2017 yılında Yeraltı Demiryolu adlı romanıyla da almıştı.

Whitehead’den önce kurmaca dalında Pulitzer Ödülünü iki kez kazanan yazarlar Booth Tarkington, William Faulkner ve John Updike olmuştu.

Nickel Çocukları adlı romanın, “Florida’daki bir ıslahevinde yaşanan istismarın yıkıcı keşfinin nihayetinde insani direnişe ve haysiyete dair güçlü bir hikaye anlatması” nedeniyle ödüle değer görüldüğü belirtildi.

Koronavirüs salgını yüzünden birkaç hafta ertelenen Pulitzer Ödülleri, bu yıl Pulitzer’in yöneticisi Dana Canedy’nin evinden, oturma odasından açıklandı. Canedy, Pulitzer Ödülleri’nin ilk kez 1917 yılında, İspanyol Gribi salgınının patlak vermesine bir yıldan az bir süre kalmışken verildiğini hatırlattı.

Colson Whitehead’in Pulitzer kazanan romanları, Türkiye’de Begüm Kovulmaz çevirisiyle Siren yayınları tarafından yayımlandı.

Kaynak: BBC News, 5 Mayıs 2020