1982 yılında Yaşar Kemal’e verilen Uluslararası Cino Del Duca Ödülü’ne bu yıl Amerikalı yazar Joyce Carol Oates değer görüldü.

oatescarol

Şimdiye dek Nobel edebiyat ödülüne göz kırpmakla yetinen Amerikalı yazar Joyce Carol Oates, Pazartesi günü Fransa’nın en yüksek meblağlı kitap ödülünü kazandı.

Andrey Sakharov, Mario Vargas Llosa ve Fransız romancı Patrick Modiano’nun da Nobel zaferlerinden önce kazandıkları 200 bin avro (218 bin dolar) değerindeki Uluslararası Cino Del Duca Ödülü genellikle Nobel’e atlama tahtası olarak görülüyor.

Oates, aralarında Marilyn Monroe’nun iç dünyasının kaydını tutan romanı Blonde’un da olduğu beş kitabıyla Pulitzer Ödülü’nde finale kalmış ama hiç kazanamamıştı.

Bununla birlikte, 81 yaşındaki yazar, 60’ı aşkın romanı, kısa öykü kitapları, oyunları ve hatıratı Lost Landscape (Kayıp Manzara) ile Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’nün ve birçok başka ödülün sahibi oldu.

Adı sık sık Nobel için geçen Oates, bir kürtaj kliniğindeki doktorun öldürülmesini konu alan romanı A Book of American Martyrs’de (Amerikan Şehitleri Kitabı) Amerikan toplumundaki en hararetli tartışmalardan bazılarını korkusuzca ele aldığı için övgü toplamıştı.

Twitter’ı aktif kullanan Oates, “kaçık” olarak nitelendirdiği ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik eleştirilerinin arasında kedilerinin fotoğraflarını da paylaşıyor.

Oates geçen sene “Her gün her yerde ufak ufak yangınlar başlatıyor” ve o sırada “daha tehlikeli bir yangın bizim için kıymetli olanları birer birer yok ediyor” diye yazmıştı.

Oates’ın sahibi olduğu ödül, adını İtalya doğumlu iş adamı, film yapımcısı ve hayırsever Cino del Duca’dan alıyor ve ödülün kazananı, Fransız dili ile Fransızcanın resmî sözlüğünün hamisi olan ve Institut de France’ı da içinde barındıran Académie Française tarafından belirleniyor.

Ödülün Oates’a önümüzdeki ay Paris’te takdim edilmesi planlanıyordu fakat tören korona virüs nedeniyle iptal edildi.

Kaynak: The Economic Times, 26 Mayıs 2020

Çeviren: Çağla Taşkın