Natama Şiir ve Eleştiri dergisinin 26 ve 27. sayılarından oluşan son sayısı çıktı. Dergi kitapçılardan, Emek Dağıtım’dan ve doğrudan dergiyle iletişime geçilerek edinilebilir.

Adsız

Tanıtım bülteninden:

“Toplum karşısında ve topluma rağmen bireyin hayatta kalma savaşı verdiği bu süreci edebiyat ve şiir ve Türk şiiri nasıl yaşayacak, bilmiyoruz. Deleuze, denetim toplumundan kontrol toplumuna geçişi tarifinde sözü Foucault’dan başlatarak bugüne getirdiğinde, ne o ne de izleyicileri bugünleri yaşayacağımızı biliyordu. Dokunma duyusundan, toplu olma fikrinden iyice uzaklaştığımız bu günler nasıl bir şiiri besleyecek?”

Dergi 26 yaşında intihar eden “Son Sovyet Şairi” olarak bilinen Boris Rıji üzerine bir yazı ve çevirilerle açılıyor. Rıji’nin üç şiirini Türkçeye ilk kez Ezgi Bıdak ve Mehmet Öztek, Natama okurları için çevirdi.

İlk bölümlerini önceki sayılarımızda yayımladığımız Coşkan Tugay Göksu’nun Ece Ayhan; Adem. Maksatsız.’ın ise Türk Şiirinde Meksika Açmazı konulu yazılarının devamını bu sayımızda okuyabilirsiniz. Yayın kurulumuza yeni katılan Ege Berensel’in Ulus Baker ile birlikte yazdıkları “Yok Dil için Manifesto” da bu sayının sürprizlerinden biri… İnanç Avadit “Değiniler-2”de “iki ayrı ben iki ayrı Türkiye” olarak tanımladığı Gülten Akın ve İsmet Özel’i kıyasladı. Sabit Kemal Bayıldıran “Sosyalist Gerçekçilikte Üçüncü Kuşak’tan Parti ve Şiir”i; Mehmet Öztek ise Gonca Özmen’in Bile İsteye adlı kitabını yazdı.

Davut Yücel’in yedi fotoğraf üzerine yaptığı yorumlardan oluşan dosya görsel sanatlara derinlikli bir perspektif sunuyor.

Bu sayının şairleri Boris Rıji, Gül Abus, Süreyyya Evren, İnanç Avadit, Ata Murat Kalkan, İsmayil Sakin, Adem. Maksatsız., Nehir Sal, Aysu Akcan, Serdar Tunçer, Nur Alan, Mehmet Can İnsperest, Abilmuhsin Özsönmez, Ahmet Keskinkılıç, Mahmut Nesip Basmacı, Tan Babür, Canan Yıldırım, Tuba Bozkurt, Selami Mete, Alper Öz, Sevinç Çalhanoğlu, Mert Can Aksoy, Zeliha B. Cenkci, Emre Şahinler, Emrah Yolcu, Furkan Güney, Buğra Giritlioğlu ve Mehmet Öztek.

Her sayı yer verdiğimiz kitap değerlendirmelerinde bu sayı Davut Yücel, Ali Ayçil’in; Alper Öz, Zafer Zorlu’nun; İnanç Avadit, Burak Giritlioğlu’nun; Enis Akın ise Ahmethan Yılmaz ve Sabit Kemal Bayıldıran’ın kitaplarını değerlendirdi.