“Herkesin bir öyküsü vardır” sloganı ile okumaya ve yazmaya olan ilgiyi artırmak amacıyla Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı.

mustaf

Fakir Baykurt Öykü Yarışması’na birinci kategoride (ortaokul) 51 öykü, ikinci kategoride (lise) 62 öykü, üçüncü kategoride (yetişkin) 337 öykü, dördüncü kategoride (Fakir Baykurt Öykü Kitabı) 78 kitap olmak üzere toplam 450 öykü ve 78 öykü kitabı katıldı.

Hülya Soyşekerci, Halil Genç ve Kadir Yüksel’den oluşan Fakir Baykurt Kitabı Ödülü jürisi, bu kategoride Mustafa Orman’ın “Ovada Paldır Küldür” adlı kitabını ödüle değer gördü.

Sarıyer Belediyesi’nin web-sitesinde yayımlanan jürinin ödül gerekçesi şöyle:

Öyküler içinde gizlenen öykülerle ilerleyen eser, sayfalarda katmanlar halinde yavaş yavaş açılıyor ve her biri bağımsız birer öykü olduğu sanılan olaylar bütünleşerek tek bir öyküye dönüşüyor. Bu durum okuyucuda, öykülerin bir bütün olarak yeniden okunması isteği yaratıyor.

Öykü kişilerinin pişmanlıklarını, vicdani sarsılmalarını, zaaflarını, heyecanlarını, hayal kırıklıklarını ve dürtülerini okuyucuya başarılı bir şekilde hissettiren yazar; kişilik oluşturmakta sabırlı, incelikli, özenli davranıyor.  İyimser olmayı çıkış noktası olarak ele alırken, sarsıcı insan ilişkilerini ve olaylar örgüsünü başarılı bir ustalıkla bir araya getirmeyi başarıyor.

Bütün bunların yanında anlattığı olayları edebiyat duyarlılığından uzaklaşmadan kavrayan yazarın, anlatımındaki özen, dili kullanmadaki çeşitlilik, betimlemelerdeki imge zenginliği ve öyküleri yansıtılan kişilerin sahiciliği kayda değer bulunmuştur.

Yarışmanın ödül töreni pandemi dolayısıyla ileri bir tarihte duyurulacaktır.

Parşömen okurlarının öykülerinden ve yazılarından tanıdığı Hande Çiğdemoğlu’nun da “Otlu Gözleme” adlı öyküsüyle Yetişkin Kategorisinde birinciliği paylaştığı ödülün tüm kazananlarına ve gerekçeli kararlara buradan ulaşabilirsiniz.