Varlık dergisi, “Yükselen bir değer olarak vasat” dosya konulu Temmuz sayısıyla birlikte 87. yılını dolduruyor.

07-2020-varlik-1

Tanıtım bülteninden:

Varlık, Temmuz 2020 sayısıyla birlikte 87. yılını dolduruyor. Cumhuriyet’ten 10 yaş küçük ve Türkiye’nin tüm kültürel, sosyal aşamalarına tanıklık etmiş bir dergiden bahsediyoruz. Bugün bir edebiyat/sanat tarihçisi için de, sosyolog için de önemli bir kaynak. Varlık’ın kuruluş amacı ile Cumhuriyet’in her alanda gerçekleştirmek istediği yenilikler arasında doğrudan bir bağ var. Bu da dergimizi daha en başından itibaren toplumsal meselelerle yakından ilgili kılıyor; tabii edebiyattan asla ödün vermiyoruz, edebiyat olmadan hiçbir kavrama hayat kazandıramayız çünkü.

Tüm dergileri günün koşullarına göre avangart sayılan bir eğilime mecbur etmek tutuculuktur, beraberinde tektipleşmeyi getirir. Ayrıca edebiyatta bazı yenilikler yeni dergilerin varlığına ihtiyaç duyar. Pek çok dergi doğar ve ölürken Varlık 15 Temmuz 1933’ten beri kendine özgü yoldan yürüyor, hep yenilikçi değilse de her dönemde genç kuşaklarla bağ kuruyor, onlarla birlikte dönüşüyor, aksi halde bunca yıldır güvenle ayakta duramazdı. Varlık’ın edebî birikimi muhafaza etmesi ve yeni kuşaklara incelikle aktarması başarısında çok önemli.

Yeni kuşaklara verdiğimiz değerin en iyi kanıtı, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri. Türkiye’de yalnızca gençlerin katılabildiği en uzun soluklu ödül. İlk olarak 1984 yılında düzenlenen, aralıklarla devam eden ve 1991’den beri kesintisiz olarak şiir ve öykü dallarında verilen ödüllerimizi bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle Temmuz ayında açıklayamadık. Katılım süresini uzatmıştık, nihayet –değişen koşullara göre– son başvuru tarihini 15 Temmuz olarak belirledik. Sonuçları ise Aralık sayımızda duyuracağız. Genç arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

***

Abonelerimize tüm yeni sayılarımızı kargoyla gönderiyor, Varlık dergisinin şu adresteki 87 yıllık dijital arşivine erişim imkânı sunuyoruz. Arşivimizden son sayımızı da okuyabiliyorsunuz.

Abonelik için buraya tıklayınız.