Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Temmuz 2020 tarihli 45. sayısı çıktı. Covid-19 salgını nedeniyle Nisan ayından itibaren sayılarını dijital ortamda tüm okuyuculara açan Yeni e, Temmuz ayında yeniden raflarda yerini alıyor.

kapak sayı 45

Basın bülteninden:

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Temmuz 2020 tarihli 45. sayısı çıktı. Covid-19 salgını nedeniyle Nisan ayından itibaren sayılarını dijital ortamda tüm okuyuculara açan Yeni e, Temmuz ayında yeniden raflarda yerini alıyor. Aylar sonra okuyucusuyla kitabevleri ve bayilerde buluşan dergi özellikle pandemi sürecinde deneyimleme eğilimi oldukça yükselen bir etkinliği mercek altına alıyor: Dijital oyunlar…

Sayfalarında, dijital oyunların sadece ‘Z kuşağı’ olarak da adlandırılan gençlerin en önemli kültürel aktivitelerinden biri değil; yoğun çalışma saatleri ve ekonomik koşullarından kaynaklı ücretli emekçinin de serbest zamanını doldurabildiği nadir etkinliklerden olduğunu belirten dergi, bu mefhumun etraflıca ele alınması gerekliliğini vurguluyor. Bu gereklilik üzerinden hazırlandığı belirtilen dosyada; dijital oyunlar, farklı sanat disiplinleri ile ilişkisi ve bir ifade aracı olarak etkisi bağlamında Berke Soyuer ve Çiğdem Özkan’ın, ortaya çıkışı ve tarihi ile Onur Kavak’ın, ellerinde yükseldiği emekçilerin sektör içerisindeki pozisyonu itibariyle İsmail Gökhan Bayram’ın, yarattığı yayıncılık kültürü ile Olgun Dursun’un ve işçi sınıfıyla kurduğu ilişki gözlemlenerek Levent Gökçek’in yazılarıyla irdeleniyor.

“Dijitalleşen popüler kültür: Kim kiminle oynuyor” üst başlığıyla dosya yazılarının sunulduğu dergide, 2 Temmuz Sivas Katliamı’na ilişkin olarak, katliamda hayatını kaybeden şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan’ın kaleme aldığı “Yine bir 2 Temmuz’a doğru” başlıklı yazı yer alıyor. Nuray Sancar’ın “Heykeli Yıkmak Yeni Dünyayı Kurmak” başlıklı yazısı ABD’de başlayarak başlıca tüm batı ülkelerine yayılan ırkçılık karşıtı gösterilerdeki heykel yıkma eylemlerini analiz ediyor. Temmuz ayında kaybettiğimiz toplumcu şair Kemal özer’in şiiriyle ilgili de iki yazı var. Yazılar Ali Mert ve Enver Topaloğlu’na ait. Mehmet Said Aydın ise “100 yaşında Apê Musa” başlıklı yazısıyla Musa Anter’i anıyor.

Dergide ayrıca Ayşegül Tözeren, Yusuf Yağdıran, Cemil Okyay ve Selda Rumeli’nin yazıları ile Aslı Alpar’ın çizimi de yer alıyor.

Temmuz sayısının öyküleri Elif Eser, Şeyda Üzer, Kenan Biberci, Turan Horzum ve Olcay Aykaş imzalı. Şiirler ise Betül Dünder, John Agard, Önder Karataş, Eleni Kofterou, İsmail Güney Yılmaz, M. İnan Filiz, A. Nail Deniz, Okan Yılmaz, Bekir Dadır, Sedat Delioğlu, Nazan Şahin, İsmail Afacan ve Yusuf Araf’a ait.