Yalçın Tosun’un yeni öykü kitabı “Mesafenin Şiddeti” YKY etiketiyle yayımlandı.

mesafenin_siddeti-400x622

Tanıtım bülteninden:

Yalçın Tosun beş yıl sonra yeni öykü kitabıyla;
“Mesafenin Şiddeti”

“Yine yanaklarım alevlendi. Sevişme lafı en çok bizim gibilere dokunur zaten. Derininde bir yere bir kor üflenmişçesine titreyiverir insan. Durdum bir an, sonra denize çevirdim başımı, ne olursa olsun halden anlayan denize.”

“Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler”, “Peruk Gibi Hüzünlü”, “Dokunma Dersleri”, “Bir Nedene Sunuldum” ile günümüz öykücülüğünün sevilen yazarları arasına giren Yalçın Tosun, beş yıl aradan sonra, beşinci öykü kitabı “Mesafenin Şiddeti” ile etkisini gösteriyor.

Çocukluğu, evliliği, aileyi, anneyi ve babayı, hep o kırılgan bakışla, hep bir ergen uyanışıyla ince ince işleyen, doyurucu öykülerden oluşuyor “Mesafenin Şiddeti”. Yalçın Tosun, mahremin çeperinde özgürce devinen duyuşları, düşünüşleri, düşleri, beklentileri anlatıyor. Gönlün kırıldığı yeri, zihnin sarsıldığı noktayı, —hangi mesafeden olursa olsun— şiddetin göründüğü aralıkları yakalarken anlatıcılığını giderek uçlara taşıyor.

Yalcin_Tosun-6861-1

Yalçın Tosun (Ankara, 1977), Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede özel hukuk doktorasını tamamladı. İlk kitabı “Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler” (2009) ile Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü, ikinci kitabı “Peruk Gibi Hüzünlü” (2011) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı aldı. “Dokunma Dersleri”nin (2013) ardından yayımlanan son öykü kitabı “Bir Nedene Sunuldum” (2015) da Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık görüldü. İlk şiir kitabı “Kendini Tutan Su” 2016’da yayımlanmıştır.

Kitaptan tadımlık bir bölüm için tıklayınız.