ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’de James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. “Nefes Alamıyorum” başlıklı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

58e647ee18c7732f80ed1f92

Basın bülteninden:

Minneapolis’te polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd’un “Nefes alamıyorum” çığlığı bize ve tüm dünyaya yeniden ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’i anımsattı. İstanbul’a yaptığı ziyaretlerden birinde gazeteci Zeynep Oral’a “Buradayım çünkü kendi ülkemde nefes a-la-mı-yo-rum. Burada rahat nefes alabiliyorum” demişti Baldwin.

1960’lar ABD’de ırkçılığın ve ırkçılık şiddetin zirveye çıktığı dönemdi. İstanbul, genç yazarın sığındığı liman oldu. “Bir Başka Ülke” ve “Bundan Sonrası Ateş” adlı çok satan kitaplarını burada tamamladı. 1970’te, John Herbert’in “Fortune and Men’s Eyes” oyununu “Düşenin Dostu” adıyla Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda sahneledi. Aralarında Zeynep Oral, Yaşar Kemal, Engin Cezzar ve Gülriz Sururi’nin de bulunduğu bir dost çevresi edindi.

Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurlarla buluşturan Yapı Kredi Yayınları’nın düzenlediği bu söyleşide konuklarımız, kültür sanat basının çok değerli iki ismi, Zeynep Oral ve Zeynep Miraç. Zeynep Oral, İstanbul yıllarında Baldwin’le gazeteci, çalışma arkadaşı ve dost olarak ilişki kurdu. Zeynep Miraç, Baldwin’in dostları ve çalışma arkadaşları Engin Cezzar ve Gülriz Sururi’ye çok yakın bir isim. Her ikisinin Baldwin’e ve onun mücadelesinin günümüzdeki izdüşümlerine dair söyleyecekleri çok şey var.

Söyleşiye bu linke tıklayarak, Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.