Pelin Özer’in ilk baskısı on beş yıl önce yapılan eseriLatife Tekin Kitabı”, yetkin bir yazarın kendine, yazısına, yazarlığa dürüstçe baktığı aynada yansıyanlarla okurların ve özellikle de yazma uğraşına yürekten bağlananların yolunu aydınlatmayı sürdürüyor.

Latife Tekin kitabı

Basın bülteninden:

Dünyada yazarak var olmak çok özel bir deneyim. O maceranın kendisinden ses vermek gerek. Bu yolculuklara neden çıkıldığını, bütün bunları niye yaptığınızı anlatmalısınız, sonuçta bu da halüsinasyon görmek gibi bir şey. Sözcükler dünyasının içine giriyorsunuz ve orda halüsinasyonlar görerek yol alıyorsunuz. Bütün bunlara insan neden katlanıyor, neden hevesle bu süreçleri kuruyor?

Yalnızca doğup yaşadığı topraklarda değil uluslararası ölçekte usta yazarlardan Latife Tekin, çok genç yaşta meyvelerini vermeye başlayan, verimli, yenilikçi, enerji dolu yazı hayatının ortalarında Pelin Özer’in uzun soluklu bir söyleşi teklifine olumlu yanıt verdi. Farklı kuşaklardan ve deneyimlerden, birbirinden farklı yaşantılardan geçen iki kadının sesli-sessiz diyaloglarıyla üç yıllık bir çalışmanın ardından oluşan bu kitap söyleşi türünün deneyselliğini ve doğurganlığını mesken tutarken anı, deneme, biyografi, otobiyografi, düşünce, şiir, anlatı gibi farklı türlerin zenginliğini, yazı ve yazarın zamanının geçip gitmezliğini duyumsatmayı da hedeflemişti.

Pelin Özer Fotoğraf

PELİN ÖZER, 1972’de doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 2003’e dek basın ve yayın alanında kültür-sanat muhabiri, editör ve redaktör olarak çalıştı, o tarihten bu yana bağımsız çalışıyor. Şiir, yazı ve söyleşileri çeşitli dergilerde yayımlanıyor. 2010’da Boğaziçi Kitap Fuarı Haiku Yarışması’nda bir haikusuyla Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü, 2012’de 17 Haziran romanıyla Doğan Kitap tarafından verilen Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazandı. “Öğretilemeyen Şeyler” başlığı altında “Kendinin Editörü Olmak”, “Editörlük İlk Adım” ve “Haiku” üzerine dersler veriyor. Yazı alanında danışman ve eğitmen olarak çalışıyor.

Yayımlanmış kitapları: Latife Tekin Kitabı (söyleşi, 2005), Cam Kulübeler (haiku, 2007), 17 Haziran (roman, 2011), Uzay Çiçeği-Weltallblume (Almanca-Türkçe seçme şiirler, 2014, çevirenler: Barbara Yurtdaş, Hüseyin Yurtdaş), Atlasın Bir Ucunda (şiir, 2015), Beyaz Ev (2019).