Derginin kapak konusu, üç gündem başlığını birleştiriyor: Fatih Sultan Mehmet’in, İtalyan ressam Bellini tarafından yapılan portresinin İstanbul Belediyesi tarafından satın alınmasına dair tartışmalar; tarihi Hasankeyf kentinin sular altında kalması ve Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesi.

IMG_20200811_154120

Basın bülteninden:

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Ağustos 2020 tarihli 46. Sayısı yayımlandı. Derginin kapak konusu, yaz ayları itibariyle ayrı ayrı gündem olan üç başlığı birleştiriyor: Fatih Sultan Mehmet’in, İtalyan ressam Bellini tarafından yapılan portresinin İstanbul Belediyesi tarafından satın alınmasına dair tartışmalar; tarihi Hasankeyf kentinin sular altında kalması ve Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesi.

Bu üç başlığın da artık neredeyse kronik hale gelen ekonomik kriz koşulları, ücretler ve diğer hakların budandığı çalışma yaşamı, kadına karşı şiddet vakaları, doğanın talanı ve giderek artan anti-demokratik uygulamalar ile bütünlüklü bir çerçeve oluşturduğu vurgulanan editöryal sunumda şu ifadelere yer verilmiş:

Geçmişi istismar etme üzerine kurulu bir ideolojik zeminden yükselen iktidardaki sağcı alaşım; “yerli ve milli”, “ecdat”, “din ve vatan” diye diye, ülkenin üzerinde kurulu bulunduğu toprakların evrensel ve ulusal tarihini de güncel bir siyasi malzemeye dönüştürüyor. “Tarih” son derece keyfi bir şekilde, “bugün”ün anlık ihtiyaçları için göreve çağrılıyor.

Derginin ana temasını oluşturan bu çerçevede; Aydın Çubukçu, Nuray Sancar, Tevfik taş, Barış Avşar, Melishan Devrim, Ulaş Töre Sivrioğlu’nun yazıları ile Antep’teki Meryem Ana Kilisesi’nin “Kurtuluş Camii”ne çevrilmesi süreciyle ilgili olarak Murat Uçaner ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Bu bölümde ayrıca Bülent Kılıç’ın Hasankeyf fotoğraflarından oluşan bir albüme de yer verilmiş.

Sibel Öz’ün “Yayıncılık sektöründe neler oluyor” başlıklı yazısı salgın döneminde yayıncıların karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili bir değerlendirme sunarken; geçtiğimiz günlerde, Şırnaklı üç farklı kuşaktan yedi adının iç içe geçen hikâyesini bir tür sözlü tarih çalışmasında “Derve” ismiyle kitaplaştıran gazeteci Jinda Zekioğlu ile yapılmış bir söyleşi de bulunuyor. Bir başka röportaj ise çalışmalarını Viyana Üniversitesi’nde sürdürüren felsefeci Hakan Gürses’le yapılmış ve küresel salgın koşullarının düşünce süreçleri üzerindeki etkisinin izlerini sürüyor.

Dergide ayrıca Nazlı Toprak, Ayşegül Tözeren, Oğuzhan Yeşiltuna, Serdar Aydın’ın edebiyat ve müzikle ilgili denemeleri de bulunuyor.

Gülce Başer, Şahin Altuner, Nihat Ateş, İlhan Sami Çomak, Hüseyin Köse, Cenk Kolçak, Emrullah Alp, Sultan Gülsün, Cihan Oğuz, Özge sönmez şiirleriyle; Adnan Özyalçıner, Betül Tarıman, Umut Çetin ve Ersin Karahaliloğlu öyküleriyle; Aslı Alpar, Atilla Atala ve Esin Erdem ise desen ve çizgileriyle Ağustos sayısında yer alıyor.