Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması’nın bu yılki teması “Yuva” olarak belirlenmiş.

Efr6H8NWAAAegfo

Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okullarda / kurumlarda, eğitim öğretim hizmetleri sınıfında fiilen görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticiler katılabilecekler. Başvuru sahiplerinin, öykülerini 17 Eylül 2020 tarihine kadar okul / kurum müdürlüklerine teslim etmesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığının web-sitesinde yarışmanın amacı şöyle belirtilmiş:

Türk edebiyatının önemli eserleri yıllar boyunca öğretmen yazarlar tarafından verilmiştir. Mehmet Âkif’ten Refik Halid’e, Necip Fazıl’dan Tanpınar’a, Yahya Kemal’den Çamlıbel’e, Halide Edip’ten Gülten Dayıoğlu’na edebiyata önemli eserler kazandıran isimler, aynı zamanda öğretmendir ve edebiyatın sesi okullardan yükselmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, bu geleneğin devamını sağlamak ve okullarımızdaki suskun kalemlerin sesini duyurmak amacıyla, bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenlemiştir.

24 Kasım 2020’de ödül töreni yapılacak olan yarışmanın değerlendirme kurulu Münire Kevser BAŞ, Necip Tosun, Ethem Baran, S. Dilek YALÇIN ÇELİK, Hüseyin Su ve Osman Çeviksoy’dan oluşuyor.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi buradan edinilebilir.