Sözcükler dergisinin yeni sayısı (Eylül-Ekim 2020) yayımlandı.

Basın bülteninden:

Bu sayımızda önemli romancımız Kemal Tahir’e ilişkin Naci Çelik Berksoy’un derlediği anıları ve ilk kez yayımlanan kendisinin çektiği fotoğrafları sunuyoruz.

1970-73 arası Kemal Tahir’le yakın dostluk kuran Naci Çelik Berksoy,bu yıllarda kimi zaman fotoğraflar çekti kimi zaman da ses kayıt cihazıyla kayıtlar yaptı. Derleme çalışmasında Kemal Tahir’in 22 ile 28 yaşları arasındaki hayatını aydınlatmaya çalışırken fotoğraflarla da Kemal Tahir’in son yıllarından ve dostluklarından izleri ulaştırıyor günümüze.

Malcolm Bradbury’nin okuryazarlığın kendi doğasından uzaklaştığında nasıl bir komikliğe dönüştüğünü gösteren yazısını ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. Çevirmeni Sina Baydur’a da ayrıca teşekkürler.

Eray Canberk, Okuma Günlüğü’nde, okuma uğraşının uç noktalarından ilginç bilgiler sunuyor.

Kemal Özmen, çağdaş şiir sanatının öncü isimlerinden Apollinaire’in şiirimiz üstündeki etkilerini ayrıntılı örneklerle anlatırken çağdaş şiirimize de panoramik bir bakış sunuyor.

Hakan Savaş, sinema sanatında eleştiri kurumunun temel özellikleri üstüne kapsamlı düşünceler getiriyor.

“Yüzyılın Yüz Büyük Şiiri” 1990’ların sonunda başlanıp yarım kalmış bir tasarı. Şairlere ve eleştirmenlere yöneltilen sorularla son yüzyılda en beğendikleri şiirleri belirtmeleri istenmiş, buradan çıkacak sonuçlarla ortak bir değerlendirmeye ulaşılması hedeflenmişti.

Yarım kalan bu tasarıya, çoğu artık aramızda olmayan şiir ve düşünce dünyamızın önemli isimlerinin verdikleri yanıtların tarihsel belge değeri nedeniyle yer veriyoruz.