İki aylık kültür ve edebiyat dergisi “Ecinniler”, 4 ve 5. sayılarını birleşik olarak yayımladı. Pandeminin yarattığı zorlu koşulların devamıyla beraber böyle bir yola gitmek zorunda kaldıklarını belirten derginin bu sayısı, okurları “Değirmenlere Karşı: küçük İskender” dosyasıyla selamlıyor.

Tanıtım bülteninden:

küçük İskender’in yalnızca şair kimliğinin ve şiirlerinin değil; günlüklerinin, denemelerinin, serbest metinlerinin ve romanlarının da izini sürme amacı taşıyan dosyada Deniz Durukan, Gonca Özmen ve Şeref Bilsel’le yapılan küçük İskender söyleşisi dışında Levent Karataş’ın küçük İskender’in ardından yazdığı duygusal şiir ile Ali İhsan Bayır-Mısra Gökyıldız, Altay Öktem, Çağla Çinili, Gökhan Arslan, Kerim Akbaş, Tayyip Erdem ve Yusuf Araf’ın yazıları yer alıyor. Dosyanın büyük sürprizi ise 2004 yılında Onur Sakarya ve Yusuf Ziya Zeybekoğlu’nun küçük İskender’le yaptıkları ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış röportaj. Bu sayıdaki bir diğer sürpriz de Tomris Uyar’ın, ilk yayımlanan öyküsü olarak Ecinniler’in 2. sayısında okurlarla paylaşılan “Kristin” öyküsünden bile önce, Tomris Tamer adıyla yazmış olduğu “Kedi Büyüsü” isimli öyküsü.

Birleşik sayının şairleri Bahtiyar Kaymak, Bircan Çelik, Efe Duyan, Gizem Uysalcan, Gökçenur Ç., İlhan Kemal, Mehveş Demirer, Mizgin Bulut, Nihal Başgöl, Ozan R. Kartal, Süreyya Kalkan, Tugay Yazıcı, Umut Yalım, Yaprak Damla Yıldırım, Yunus Emre Suci ve Zeliha B. Cenkci.

Adem Esen, Büşra Nil, Göze Orhon, Korkut Kabapalamut, Melike Belkıs Aydın, Onur Çalı, Semrin Şahin ve Yavuz Türk öyküleriyle; Berfin Doğru da yetişkinler için yazdığı yeni bir masalla bu sayıya konuk olan isimler.

Göksenin Abdal Langston Hughes’dan, Mojtaba Nahani de Masoud Ahmadi’den birer şiir çevirdiler.

Derginin bu sayısı için Fatma Yeşil Sennur Sezer şiiri; Pınar Özdemir Olga Tokarczuk, Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde romanı ve avcılık, Emrah Yolcu da Sait Faik’in “Dülger Balığının Ölümü” öyküsü üzerine inceleme yazıları kaleme aldılar.