“Dünyanın Güçlü Tarafı”, öykü kitaplarıyla tanıdığımız Kerem Işık’ın edebiyat dışını da edebiyata dahil ettiği bir ilk roman.

Basın bülteninden:

“Bir insanın sonu ne zaman gelir? Öldüğünde mi, yoksa o kişiyle ilgili iyi ya da kötü son anılar da geride kalanların zihinlerinden silindiğinde mi?”

İzmir Agora’da sürdürülen arkeolojik kazı çalışmaları genişledikçe kentin geçmişi giderek şimdiki zamana karışmaktadır. Unutulanlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkarken, kazı çalışmalarının sebep olduğu düşünülen anlaşılmaz olaylar rahatsız edici bir hal almaya başlar.

Yazgıları kesişen beş karakterden birinin trajik ölümüyle sonlanan bir hınç öyküsünü merkezine alarak geride kalan dört karakterin kendi hayatlarında benimsedikleri rollere merceğini doğrultan “Dünyanın Güçlü Tarafı”, okuru “gerçek hayat” adı verilen yapının hatırlama ve unutuş ile ilişkisi üzerinde düşünmeye çağırıyor: Geçmişe karışan hayat yekpare bir blok mudur, bellek ölümcül oyunlar mı oynar, kişi kendi geçmişini yeniden inşa ederse geleceği de değişebilir mi, yoksa insan yazgısı karşısında büsbütün çaresiz midir?

“Dünyanın Güçlü Tarafı”, öykü kitaplarıyla (“Aslında Cennet de Yok”, “Toplum Böceği”, “Iskalı Karnaval”) tanıdığımız Kerem Işık’ın edebiyat dışını da edebiyata dahil ettiği bir ilk roman.

Kerem Işık’ın ilk romanı Dünyanın Güçlü Tarafı‘ndan tadımlık bir bölümü okumak için tıklayın.