Basın bülteninden:

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Ekim 2020 tarihli 48. sayısı yayımlandı. Derginin dosya konusu, yakın zamanda çocuk istismarı nedeniyle tekrar gündem olan tarikatlar üzerine: Mürit tarikat ilişkisi üzerinden holding ve müşteri ilişkisine evrilen tarikatların devlet kadrolarına nasıl yerleştirildiği, kurum ve sektörlerde nasıl devlet eliyle palazlandırıldıklarına dair yazıları Barış Avşar, Hakkı Özdal, Ender Şiar Argın ve Ulaş Töre Sivrioğlu kaleme aldı.

Şiddetin liberal hümanist eleştirisini ekranlarımıza taşıyan Kırmızı Oda dizisini tartışan Ekinsu Devrim Danış, tarihsel-diyalektik bir yöntemle şiddeti sorgulamamız gerektiğinin altını çizerek eleştiri biçimi için de ipuçları veriyor. Pandemi nedeniyle perdeleri kapanan özel tiyatroların içinde bulunduğu duruma ilişkin geçen sayımızda Kemal Aydoğan’ın bir yazısını yayımlamış ve bu konuya dikkat çekmeye çalışmıştık. Ayşen Güven, Babamı Kim Öldürdü adlı oyuna ilişkin yazısında hem cinayetin arka planındaki suçluları deşifre ediyor hem de günümüz özel tiyatrolarının içinde bulunduğu duruma dikkat çekiyor. Yine bu sayıda yer alan Cenk Dost Verdi imzalı yazı da benzer içerikte okunabilir.

Sinem Vardar uzun yıllardır kitap yayımlamayan Veysi Erdoğan’la, İsmail Afacan 70’lerin sonuna damga vuran Yeni Türkü dergisi ve yayınevine ilişkin Trabzonlu Delikanlı Yaşar Miraç’la, Kübra Yeter de ilk romanı yayımlanan Kıbrıslı gazeteci Cenk Mutluyakalı’yla dergimiz için söyleşi yaptı.

Ayşegül Tözeren bu sayıdaki yazısında “ileri, dürüst ve sarkastik” bir başlık altında Tuğrul Eryılmaz özelinde gazeteciliğe dair farklı bir bakış açısı öneriyor. Oğuzhan Yeşiltuna geçtiğimiz ay yeni kitabı yayımlanan şair Mehmet Özkan Şüküran şiirine odaklandı bu sayıdaki yazısında. İlyas Tunç içimizi acıtan kısa tanıklığına devam ediyor; İlke Işık 10 Ekim’in yıldönümünde yargılamanın ve sokakların sesiyle bütün bir süreci özetlemeye çalışıyor. Umut Düzgün Bulut Pera Müzesi’nde sergilenen “Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” adlı sergi üzerine, Şenay Özçelik ise İrfan Yalçın’ın “Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi” romanı üzerine bir yazı kaleme aldı. Hüseyin Köse’nin bir sonraki sayıda da devam edecek olan yazısı hayata ve şiire yeni sorular sormak için müthiş bir olanak.

Adnan Özyalçıner, Yusuf Yağdıran ve Orhan Burak öyküleri, Emin Dersim Tanlı, Esra Enis ve Esin Erdem de çizimleriyle yer alıyor Ekim sayımızda.

Hüseyin Ferhad, Nazan Şahin, Veysi Erdoğan, Gökhan Arslan, Yaprak Damla Yıldırım ve Erda Har bu sayıda şiirleriyle aramızda olan şairler.