Basın bülteninden:

Tiyatro dünyamızın unutulmaz isimlerinden Sevda Şener’in hayatının son döneminde kaleme aldığı deneme yazıları ilk kez bu sayımızda günyüzüne çıkıyor. Yazılara Oğuz Demiralp’in Sevda Şener üstüne bir değerlendirmesi eşlik ediyor.

Virginia Woolf ’un Mrs. Dalloway romanının ana kahramanı Clarissa’nın çözümlemesi üstüne kurulu “Mrs. Dalloway: Sanatçının Orta Yaşlı Bir Kadın Olarak Portresi” adlı incelemenin ilgiyle okunacağını umuyoruz.

Giorgio Manganelli’nin, bir yazar adayının yayımcısına yazdığı uzun mektuptan oluşan Encomio del Tiranno (Tiran’a Övgü) romanının ilk bölümünün çevirisi de ilgi çekecektir.

Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Louise Glück’ün uzun şiiri “Ölümün Reddi” de sayfalarımızda…

Eray Canberk, Okuma Günlüğü’nde, okuma uğraşının geniş dünyasında dolaştırıyor bizleri.

Günümüz Çin şiirinin önde gelen ozanlarından Jidi Majia ile Ataol Behramoğlu’nun yaptığı geniş bir söyleşiyi yine Ataol Behramoğlu’nun çevirdiği şiirlerinden bir seçkiyle sunuyoruz.

Nedret Öztokat Kılıçeri Belçikalı yazar Georges Rodenbach’ın (1855-1898) sembolist romanlar arasında anılan Bruges-la-Morte (Ölü Brugge) yapıtının ayrıntılı bir değerlendirmesini sunuyor.

Alper Akçam Ulusal Kurtuluş Savaşımızın iki önemli romancımızın yapıtlarına nasıl yansıdığını; Ertuğrul Efeoğlu, Tahsin Yücel’in romanları içinde Gökdelen’in yerini inceliyor.

Hakan Savaş, son yıllarda Türk sinemasının önde gelen başarılı yapımlarından Emin Alper’in Kızkardeşler filmini, Vüs’at O. Bener’in “Havva” öyküsü eşliğinde okuyor.

Turgut Çeviker’in “Bir Kitap Müzesi Tasarımı” konuyla ilgili herkes için ufuk açıcı bir çalışma.

İyi okumalar.