Basın bülteninden:

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Kasım 2020 tarihli 49. sayısı Marksizm’in iki büyük kurucusundan Friedrich Engels’i konu alıyor. Engels, 200. doğum yılında, kişisel yaşantısından devrimci hareketin içindeki militanlığına, çok bilinmeyen edebiyat eleştirmenliği yönünden kadın ve aile teorisi ile doğa bilimleri ve antropolojiye katkılarına dek bir dizi özelliğiyle ele alınıyor. Dosyanın yazarları Aydın Çubukçu, Sibel Özbudun, Göksel Aymaz, Olcay Geridönmez ve Barış Avşar.

Derginin gündemindeki konulardan bir başkası ise Dario Fo’nun bir oyununun Teatra Jiyana Nü tarafından İstanbul Şehir Tiyatroları sahnesinde sergilenmesine saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanması. Ayşen Güven, “Kürtçe tiyatro yaşayacak, size rağmen” başlıklı yazısında Kürtçe tiyatronun önündeki engellere tarihsel bir perspektiften bakıyor. Kübra Yeter’in önümüzdeki günlerde başlayacak 24. İstanbul Tiyatro Festivali’ni ve festivaldeki oyunları mercek altına alan yazısı da Yeni e’nin Kasım sayısında.

Dergide ayrıca İsmail Afacan’ın, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde pek çok ödül kazanan Gölgeler İçinde filminin yönetmeni Erdem Tepegöz’le ve Nilay Özer’in, Lillipütyen isimli kitabıyla Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir Ödülü’nü kazanan şair Sultan Gülsün’le yaptığı söyleşilere yer verilmiş.

Nevzat Onaran, işkencede katledilen devrimci Ekrem Ekşi’yi; Ulaş Töre Sivrioğlu, Osmanlı devletinde “yerli ve milli ekonomi”yi; Atilla Taş, ölümünün 21. yılında Ahmet Kaya’yı; Ömer Demircan, dilbilimsel açıdan devrik tümce konusunu; Olcay Bağır, sinemada montajın tarihini konu alan yazılarıyla derginin sayfalarında… Hüseyin Köse’nin “Balkonumda Kışlarken” başlıklı denemelerinin ikinci bölümü de bu sayıda yer alıyor.

Bu sayıda Adnan Özyalçıner, Selçuk Ögüten, İlyas Tunç ve Hüseyin Özdemir öyküleri; Arife Kalender, Önder Karataş, İsmail Güney Yılmaz, Cenk Kolçak ve Gülsüm Cengiz şiirleri; Emin Dersim Tanlı, Gökçe Naz Köse, Hıdır Murat Doğan ve N. N. Şukov ise desen ve çizgileriyle yer alıyor.