Edgar Allan Poe’nun 1847 yılında yazdığı bir mektup, yazarın 171. ölüm yıl dönümü olan 7 Ekim 2020’de yapılan bir açık artırmada satıldı. Adının gizli kalmasını isteyen alıcı, mektuba 125,125 dolar verdi.

Philadelphia, Edgar Allan Poe’nun Gammaz Yürek, Morgue Sokağı Cinayeti ve Kızıl Ölümün Maskesi gibi en bilinen eserlerini yazdığı yer. Poe, söz konusu mektubunu Philadelphia’lı bir avukat, oyun yazarı ve Graham’s Magazine adlı derginin editörü olan Robert Taylor Conrad’a hitaben yazmış.

Mektubun çevirisi şöyle:

New-York, 31 Ağustos 1847

Sayın yetkili,

Size bıraktığım iki makale hakkında yazmamın üzerinden bir ay geçti ancak sizden hiçbir haber almadığım için, mektubumun size ulaşmadığını veya diğer işleriniz arasında mektubu ve beni unuttuğunuzu varsayıyorum.

Mektupta, Philadelphia’da bana gösterdiğiniz teveccüh için size teşekkür ettikten sonra (şimdi yine gönülden ettiğim gibi), makalelerle ilgili olarak bir cevap dilemiştim –  makalelerin kabulü halinde Dergiden 40 $ alacaklı olacağımı ve bu meblağı almak için izin istediğimi belirtmiştim. Bay Graham’a 50 $ borcum vardı (hatırlayabildiğim kadarıyla) ve eski ücretlere göre makaleler 90 dolar ediyordu.

Müsait olduğunuzda lütfedip bana yanıt vermenizi istirham ediyorum

En içten saygılarımla

Edgar A. Poe