Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Aralık 2020 tarihli 50. sayısı yayımlandı. Derginin dosya konusu Türk öyküsünün önemli isimlerinden Sait Faik.

Basın bülteninden:

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Yeni e’nin Aralık 2020 tarihli 50. sayısı yayımlandı. Dosyasını Türkçe edebiyatın ve özellikle de öykücülüğünün önemli isimlerinden Sait Faik’e ayıran dergi, kapağında Sait Faik için “Sokaktan Geçen Yazar” başlığını kullanıyor. Geçtiğimiz ay 114 yaşına giren Sait Faik’in hem eseri hem de yaşantısının çeşitli yönleriyle ele alındığı dosya, “Sait Faik’in ‘insanlar’ı cansız bir tablo gibi yavan bir tasvirden ibaret değildir. Emekçilerin ama özellikle çocuk işçilerin zorlu yaşam koşullarını, uzun çalışma saatlerini ve ücret adaletsizliğini öyle bir anlatır ki umutla birlikte var eder direnci” sözleriyle takdim ediliyor. Dosyanın yazarları Kadir Yüksel, İnci Aydın Çolak, Nurgül Özlü, Belma Fırat, Oğuzhan Yeşiltuna ve Fatih Polat.

Müjgan Özçay’ın, geçtiğimiz Kasım ayı aramızdan ayrılan Timur Selçuk’la daha önceden gerçekleştirdiği söyleşisi de bu sayımızda yer alıyor.

Kübra Yeter, ‘yeni nesil kulak tiyatrosu’ üreten Podacto’nun, bu yıl 24.’sü düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan Varlık oyununu değerlendiriyor. Dergide ayrıca, Kasım ayı boyunca geniş tartışmalara vesile olan Bir Başkadır dizisiyle ilgili de bir yazı yer alıyor: “Bir Başkadır’da Erkeklik Algısı ya da Eril Edilgenlik” başlıklı yazı iletişimci akademisyen Hüseyin Köse’ye ait.

Aslı Çağlar, Ayşegül Tözeren, İlyas Tunç, Ömer Demircan, Ulaş Töre Sivrioğlu, Eray Canberk, Elçin Sevgi Suçin’in makale ve denemeleri yine bu sayıda dergide bulabileceğiniz yazılar arasında yer alıyor.

Yeni e’nin Aralık 2020 sayısındaki şiirlerde Mehmet Çetin, Bahtiyar Kaymak, Şennur Öz, Tunca Çaylant, İsmail Afacan ve İbrahim Halil Akdağ’ın; öykülerde Adnan Özyalçıner, Selçuk Ügüten ve Fatma Nuran Avcı’nın imzaları var. Gökçe Naz Köse, Burçak Yazıcı, Mina Persis, Hıdır Murat Doğan, Atilla Atala ve Agop Arad da çizim ve desenleriyle birlikte bizlerle.