İletişim Yayınları Bora Abdo’yla, Everest Yayınları Hasan Ali Toptaş’la yollarını ayırdıklarını duyurdu.

Fotoğraf: Gülnaz Bingöl, csgorselarsiv.org

“Susmayı sürdürürsem kadınlara bunu yapmaya devam edecekti, susmadım.”

8 Aralık 2020’de sosyal medya platformu Twitter’da “Leylâ” kullanıcı adına sahip bir kadının Hasan Ali Toptaş’la ilgili attığı bir tweet çığ gibi büyüdü ve aralarında yazarların da bulunduğu çok sayıda kadın, sosyal medya hesaplarından Hasan Ali Toptaş’ın tacizine uğradıklarını anlattı.

Pelin Buzluk’un da twitter hesabından Hasan Ali Toptaş’ın tacizine maruz kaldığını açıklamasıyla birlikte onlarca kadın destek mesajı yazdı.

Gelişmeler üzerine Hasan Ali Toptaş’ın twitter hesabından bir özür mesajı yayımlandı. Daha sonra, yazarın yayıncısı Everest Yayınları, Hasan Ali Toptaş’la yollarını ayırdıklarını açıkladı.

Ayrıca TRT 2, Karalama Defteri adlı programın Hasan Ali Toptaş’ın konuk olduğu bölümünü internet sitesinden kaldırdı.

Hasan Ali Toptaş’ın, Doğan Hızlan’ın sunduğu “Karalama Defteri” programına konuk olduğu programda çevirmenlerle ilgili yaptığı, “Çeviri bir kitap okurken önce çevirmenin doğum tarihine bakıyorum” şeklindeki açıklamalar sosyal medyada tartışmaya neden olmuş, ardından yukarıda bahsedilen “Leylâ” adlı twitter kullanıcısının tweet’i gelmişti.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası da, 2020 yılı için Hasan Ali Toptaş’a verileceği duyurulan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün geri alındığını bildirildi. Ödülün, bu yıl Toptaş’a verileceğinin duyurulduğu kaydedilen açıklamada, “Bağımsız bir şekilde değerlendirme yapan Ödül Değerlendirme Kurulunca, 2020 yılı için ödülün Toptaş’a verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak Toptaş hakkında çıkan taciz haberleri, tüm duyanları olduğu gibi bizleri de derinden yaralamıştır. Bu nedenle Toptaş’a ödül verme kararını geri aldığımızı kamuoyuna duyururuz.” ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet’ten Ece Çelik’e konuşan Pelin Buzluk yaşadıklarını anlattıktan sonra şöyle konuştu:

“Ben bu olayı en yakın arkadaşlarıma bile anlatamamıştım. Saklamak büyük bir yükmüş. Öğrenilmiş bir kadınlık var. Kendimizi suçluyoruz. O ise itibarına güvenerek bunu yapıyor. İşte bizim bu tip ifşalarla o itibarı yerle bir etmemiz gerekiyor. Susmayı sürdürürsem kadınlara bunu yapmaya devam edecekti, susmadım.”

“Kadınlar birbirinden güç alarak konuşuyor, daha da konuşacaklar…”

Aslı Tohumcu da Bora Abdo’nun kendisini taciz ettiğini açıkladı. Hürriyet’ten Ece Çelik’e konuşan Aslı Tohumcu şunları ifade etti:

“46 yaşındayım ve tacize uğramış bir kadına, hele de bir meslektaşıma, sadece ‘yalnız değilsin’ diyerek destek vermek ağrıma gitti bugün. Zamanında Bavul’da anlattığımda kimselerin dönüp bakmadığı, başka yerlerini cımbızlayarak beni linç ettikleri yazımda, aslında isim vermeden ifşa ettiğim Bora Abdo’nun adını vererek, Pelin Buzluk’un Hasan Ali Toptaş ifşasından cesaret alarak yani, yalnız olmadığımızı göstermek istedim. Kadınlar birbirinden güç alarak konuşuyor, daha da konuşacaklar belli. Çünkü bizim korkacak bir şeyimiz yok. Aksine, şu an bir sürü erkeğin bir köşede, sıra ne zaman bana gelecek diye ifşa edilme korkusuyla beklediğinden eminim. Bu tacizcileri de, onların sırtını sıvazlayanları da unutmayacağız.”

İletişim Yayınları da bugün bir açıklama yayımlayarak Bora Abdo ile olan yayın ilişkisini sonlandırdıklarını duyurdu.

Öte yandan İthaki Yayınları da, ifşalarla ilgili olarak twitter hesabından yaptığı yorum nedeniyle Ali Lidar’la yollarını ayırdığını açıkladı.