Birçok eseri Türkçede de yayımlanan dünyaca ünlü İngiliz casusluk romanları yazarı John le Carré, 89 yaşında vefat etti.

Cumartesi gecesi zatürre nedeniyle vefat ettiği açıklanan John le Carré’nin temsilciliğini yapan Jonny Geller, ünlü romancının “İngiliz edebiyatının tartışmasız devi” olduğunu söyledi.

John le Carré’yi 15 yıl boyunca temsil eden Geller, “Onun kaybını tüm kitapseverler hissedecek. Parlak bir zekâ, nezaket ve mizah insanıydı” dedi.

“Soğuk Savaş’ı tarif eden yazar”

Le Carré’nin ölümünün ardından Geller’in kendisi için yaptığı yorumlardan birisi de, “O, Soğuk Savaş’ı tarif eden yazardı” cümleleri oldu.

“Köstebek”, “Hain” ve “Bahçıvan”ın da aralarında bulunduğu kitapların yazarı olan Le Carré, önceki kitaplarının çerçevesini belirleyen Soğuk Savaş söyleminin yerini İslam karşıtlığının aldığını ifade ediyordu.

1931 doğumlu John le Carré, 1940’lı yıllarda İsviçre’de Almanca eğitimi alırken, gizli servisler için çalışmaya başladı.

Eski bir Dışişleri Bakanlığı çalışanı olan Le Carré, 1963 yılında yazdığı “Soğuktan Gelen Casus” kitabıyla dünya çapında tanınmaya başlamıştı.

Yazarın bu kitabın ardından yazdığı bir dizi başka kitap, casus romanları türünün mihenk taşları oldu.

Bazı eleştirmenlere göre Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve Sovyetler Birliği’nin çöküşü, Le Carré için iyi olmadı. Romanlarına heyecanlı bir çerçeve sağlayan Soğuk Savaş’ın yok olması, yazarın aleyhine oldu.

Ancak Le Carré aynı fikirde değil; 2013’te verdiği mülakatta, “terörle mücadele” söyleminin kendisine yeni bir zemin sağladığını, “kurtarıcısı” olduğunu söylüyor.

Le Carré ayrıca İslam’ın her iki taraftaki köktenciler tarafından “şeytanileştirildiği” ve Sovyet komünizmi gibi büyük bir düşman olarak anlatıldığı görüşünde olduğunu söylemişti.

Ünlü yazar, kitaplarının edebiyat yarışmalarına sokulmasına da izin vermiyor.

Ancak yazarın çok satan kitapları bugüne kadar onlarca dile çevrildi ve 12’si televizyon, sinema ya da radyoya uyarlandı.

Dünyaca ünlü casusluk romanları yazarı John le Carré’nin Türkçeye çevrilen kitaplarından bazıları şöyle: “Casusun Mirası”, “Köstebek”, “Single ve Oğlu”, “Küçük Trampetçi Kız”, “Ölüme Çağrı”, “Casuslar Mücadelesi”, “Gece Müdürü”, “Gizemli Melodi”, “Cinayetin Parıltısı”, “Hain” ve “Güvercin Tüneli”.

Kaynak: BBC Türkçe